– W restauracji Villa Gardena stawiamy na nowoczesną kuchnię międzynarodową, która – ze względu na miejsce i otoczenie, w jakim się znajdujemy – akcentuje mocno naturę, las i ogród. Założyliśmy, że nasze potrawy będą proste, jednak przyrządzane w niestandardowy sposób. Wyróżnia nas doskonały produkt i efektowny sposób podania – mówi Dominik Duraj, Szef Kuchni katowickiej restauracji Villa Gardena.

W nowym, sezonowym menu znalazły się dania mięsne oraz wegetariańskie, m.in.: pieróg
z kaczką, sałaty ze smażonymi sardelami lub kozim serem, zupa z kiszonych ogórków
z wędzonym pstrągiem, łosoś jurajski, polik wołowy, gęsina, biodrówka jagnięca oraz steki
z domowymi frytkami i dodatkami. Na deser zjeść można m.in.: bezę, ciasto czekoladowe lub racuchy z jabłkami.

– Mamy taką zasadę, że przy zamówieniu menu degustacyjnego, najpierw rozmawiamy
z gośćmi, pytamy o ich preferencje, ewentualne alergie. Zależy nam na tym, by to była niespodzianka i za każdym razem wielka kulinarna przygoda – dodaje Dominik Duraj.

– Villa Gardena to restauracja na wieczorne kolacje, spotkania biznesowe, rodzinne
i kameralne przyjęcia okolicznościowe. Naszą intencją jest, by myśląc o Villa Gardena każdy wiedział, że w menu zawsze znajdzie coś dla siebie, spędzi komfortowo czas, w miłej atmosferze, blisko centrum Katowic, ale już w Parku Śląskim – mówi Bogusław Łach, manager restauracji Villa Gardena. – Z wielką starannością przygotowaliśmy nowe menu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości, bierzemy udział w debiutującym na Śląsku festiwalu najlepszych restauracji Fine Dining Week, na dzień zakochanych szykujemy specjalne propozycje. Serdecznie zapraszamy! – dodaje.

Nowe, sezonowe menu przygotowane na nowe otwarcie restauracji dostępne będzie dla gości Villa Gardena od 9 lutego 2019 roku.