the White Bear Coffee w 2021 roku

– Mimo że rynek speciality w Polsce systematycznie rośnie, to parzenie i picie tzw. przelewów nadal zaliczane jest do nurtu alternatywnego. My stawiamy sobie za cel szerzenie wiedzy i świadomości na temat kawy i pokazujemy, że dobre ziarna znajdują swoich miłośników wszędzie – bez względu na region kraju czy wielkość miasta – mówi Łukasz Kaliciński, współwłaściciel sieci  the White Bear Coffee.

W ubiegłym roku the White Bear Coffee otworzyło w Giżycku pierwszą kawiarnię franczyzową. Latem w stolicy Podlasia zadebiutowała także marka lodowa the White Bear Ice Cream.

– Podobnie jak kawę, także i nasze lody robimy w sposób rzemieślniczy, przykładając dużą wagę do składników. Co ważne, the White Bear Ice Cream może być zarówno oddzielnym, sezonowym biznesem, jak i stanowić uzupełnienie oferty kawiarni. To rozwiązanie pozwala naszym partnerom rozwijać się pod szyldem sieci w dwóch kierunkach – tłumaczy Łukasz Kaliciński.

Poszukiwania franczyzobiorców

Obecnie trwają przygotowania do otwarcia drugiej kawiarni franczyzowej. Punkt mieści się na  rynku w 70-tysięcznym Ostrowie Wielkopolskim. Właściciele planują, że pierwszych gości przyjmą już w najbliższych tygodniach. Na mapie Białegostoku natomiast pojawi się kolejny lokal własny – tym razem z kawą na wynos.