Projekt „Gotuj Lokalnie”, którego celem jest promowanie tradycyjnych polskich produktów żywnościowych, to wyjątkowa okazja dla nauczycieli oraz uczniów szkół gastronomicznych na poszerzenie umiejętności kulinarnych pod okiem znanych szefów kuchni oraz udział
w ogólnopolskim konkursie kulinarnym.

Aby zakwalifikować się do udziału w tegorocznej edycji warsztatów należy zaproponować autorski przepis na danie główne, którego bazą będą: kurczak zagrodowy i dynia oraz produkty regionalne i tradycyjne (co najmniej dwa produkty). Szczegóły nt. rekrutacji, która trwa do 30 września br., dostępne są na stronie Fundacji: www.efrwp.pl

– Celem „Gotuj Lokalnie”, który od samego początku cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród szkół gastronomicznych, jest przekazywanie wiedzy na temat regionalnych i tradycyjnych produktów oraz pokazanie przyszłym kucharzom, jak kreatywnie wykorzystywać je w nowoczesnej kuchni polskiej. Dzięki udziałowi w projekcie, adepci sztuki kulinarnej mają szansę poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną, a także umiejętności praktyczne dzięki współpracy ze znanymi szefami kuchni. To także wyjątkowa okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, sprawdzenia swoich umiejętności podczas zmagań kulinarnych, ale przede wszystkim do poznania walorów produktów sezonowych i lokalnych, które mogą stać się prawdziwym wyróżnikiem stylu kulinarnego przyszłych kucharzy – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Nauczyciele, których szkoły zostaną zakwalifikowane do projektu, wezmą udział w szkoleniu w dniach 19-20 października Warszawie. Drugim etapem „Gotuj Lokalnie” będą zajęcia warsztatowe w szkołach, podczas których nauczyciele podzielą się ze swoimi uczniami wiedzą zdobytą w pierwszym etapie projektu oraz poprowadzą warsztaty kulinarne. Ich elementem będzie wspólne przygotowanie przepisu na danie główne na bazie kurczaka zagrodowego oraz dyni. Autorzy 10 najlepszych receptur, wskazanych przez komisję konkursową, wezmą udział w ostatnim etapie projektu - konkursie kulinarnym, gdzie zawalczą m.in. o kurs kulinarny w Akademii Marcina Budynka. 

VII edycja „Gotuj lokalnie" realizowana jest przez Fundację EFRWP we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Akademią Kulinarną Marcina Budynka.