Kokaina i konopie najbardziej popularne w Europie
Ok. 14,5 mln Europejczyków próbowało kokainy przynajmniej raz, z czego 4 mln w ciągu ostatniego roku; ok. 78 mln próbowało konopi indyjskich - 22,5 mln w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika ze sprawozdania unijnej agencji ds. narkotyków EMCDDA.

Według EMCDDA używanie najbardziej popularnych substancji, kokainy i konopi indyjskich, pozostaje na stabilnym poziomie, można nawet zaobserwować tendencje spadkowe.
Najczęściej używanym narkotykiem są konopie indyjskie, których próbowało ok. 78 mln Europejczyków. W ciągu ostatniego miesiąca używało ich ok. 9 mln osób od 15 do 34 roku życia. Ze sprawozdania wynika jednak, że popularność konopi spada. Frank Zobel z EMCDDA łączy to ze spadkiem mody na palenie w ogóle.
W ciągu ostatniego dziesięciolecia najczęściej używanym narkotykiem stymulującym stała się kokaina (ok. 14,5 mln Europejczyków w wieku od 15 do 64 lat próbowało jej przynajmniej raz, z czego 4 mln w ciągu ostatniego roku). Jednak kraje, w których jest ona najbardziej popularna, np. w Dania, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania zaobserwowały w ciągu ostatniego roku spadek rozpowszechnienia tego narkotyku wśród młodych.
Według Jane Mounteney z EMCDDA, kokaina ma opinię drogiego narkotyku, więc w czasie kryzysu jej popularność może spadać.
Ok. 17 proc. osób podejmujących leczenie zgłasza kokainę jako narkotyk podstawowy. W najnowszych badaniach stwierdzono, że ponad połowa leczonych z uzależnienia od kokainy była także uzależniona od alkoholu. Rocznie w Europie zgłasza się około tysiąca zgonów związanych z kokainą.
Ok. 11 mln Europejczyków przynajmniej raz próbowało ecstasy, a 2,5 mln używało tego narkotyku w ciągu ostatniego roku. Ok. 12,5 mln Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) przynajmniej raz próbowało amfetaminy, a ok. 2 mln w ciągu ostatniego roku. W ciągu ostatniego roku wśród młodych (15-34 lata) wskaźniki te były stabilne lub malejące. Jednak - jak zaznaczyła Mounteney - choć spada popularność syntetycznych narkotyków takich jak ecstasy i pochodne amfetaminy, pojawiają się nowe syntetyczne substancje psychoaktywne (m.in. "dopalacze").
EMCDDA zwraca uwagę, że Europa nadal jest największym producentem amfetaminy na świecie.
Według EMCDDA w UE i Norwegii jest ponad 1,3 miliona osób regularnie używających opioidów. Największe zagrożenie powoduje heroina - jej zażywanie najczęściej prowadzi do śmierci, chorób oraz marginalizacji. Połowa (51 proc.) Europejczyków rozpoczynających leczenie wymienia opioidy jako podstawowy narkotyk.
