Polska i kraje bałtyckie chcą jedności UE w negocjacjach ws. Brexitu
Unia Europejska powinna pozostać zjednoczona w negocjacjach dotyczących warunków Brexitu - zgodzili się w poniedziałek w Tallinnie premierzy Polski i państw bałtyckich. Premier Beata Szydło podkreślała znaczenie jednolitego rynku dla przyszłości UE.

Szefowa polskiego rządu w poniedziałek w stolicy Estonii wzięła udział w spotkaniu premierów państw bałtyckich.
Podczas konferencji prasowej premierzy zgodzili się, że Europa musi pozostać zjednoczona i spójna, by była silniejsza. Wyrażali nadzieję, że jedność UE zostanie zachowana podczas negocjacji warunków opuszczenia przez Wielką Brytanię UE i kształtowania nowych relacji z tym państwem jako krajem trzecim. - Tego chcą wszystkie cztery państwa obecne na dzisiejszym spotkaniu. Kreślenie nowych podziałów tylko osłabia Europę i nie stanowi recepty na obecny kryzys - mówiła Szydło.
Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, dla Polski jednym z najważniejszych problemów dotyczących przyszłości UE jest jednolity rynek unijny, który w jej ocenie jest najbardziej wymiernym instrumentem integracji europejskiej przynoszącym korzyści obywatelom.
Tymczasem - mówiła premier - z różnych części Europy płyną niepokojące sygnały, które podważają ideę wspólnego rynku. - Musimy przeciwstawiać się protekcjonizmowi - podkreśliła. - Zgodziliśmy się co do tego, że w rozmowach o przyszłości Unii Europejskiej niezwykle ważna będzie również kwestia dotycząca właśnie jednolitego rynku - dodała.
Gospodarz spotkania, premier Estonii Juri Ratas mówił, że podczas rozmowy poruszono cztery kwestie: bezpieczeństwa, połączeń energetycznych i transportowych oraz przyszłości UE.
Ratas przedstawił też cztery priorytety estońskiej prezydencji w Radzie UE: otwarta i innowacyjna gospodarka w Europie, bezpieczeństwo i ochrona, Europa cyfrowa ze swobodnym przepływem danych oraz równowaga. Tallinn obejmie unijnej przewodnictwo od lipca 2017 r.
W ocenie premier Szydło tematy, które będą podnoszone przez Estonię w czasie prezydencji, są niezwykle ważne dla Wspólnoty. Jak podkreśliła, Polska chce się włączać w realizację priorytetów takich jak budowa jednolitego rynku cyfrowego. - Postrzegamy taką tematykę jako dobrą oś do budowy przyszłości UE - podkreśliła.
Szefowa polskiego rządu wskazała, że Polska, Estonia, Litwa i Łotwa mają wiele zbieżnych interesów. Jak dodała, dalsza intensyfikacja tej współpracy nabiera szczególnego znaczenia wobec "złożonej i niepewnej sytuacji bezpieczeństwa" w naszej części Europy.
- Mamy podobną wizję przyszłości, tego, jak ważne jest NATO, Partnerstwo Wschodnie, współpraca regionalna, wspieranie jedności UE, stosunek do agresji przeciwko Ukrainie i zapewnienie suwerenności Ukrainie - wymieniał premier Litwy Saulius Skvernelis.
