Ceny żywności: Obniżka VAT nie pomogła? (podcast)
- Autor: Olimpia Wolf
- Data: 04-02-2022, 13:44

Zerowy VAT na żywność od 1 lutego
Od 1 lutego przez pół roku obowiązuje zerowy VAT na te produkty spożywcze, które wcześniej opodatkowane były stawką 5 proc. Są to mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne. Na ile taka decyzja wpłynie na to, aby ceny żywności w sklepach faktycznie były niższe?
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Prezes GK Specjał: za oleje płacimy 50 proc. więcej
– Uważam, że obniżenie VAT-u do zera nie będzie miało wielkiego wpływu na ceny żywności w sklepach z uwagi na to, że większość asortymentu drastycznie drożeje. W dużej mierze są to produkty, które objęła obniżka VAT-u. Nabiał drożeje o 20 proc. z miesiąca na miesiąc, za oleje płacimy 50 proc. więcej niż wcześniej. To bardzo drastyczne podwyżki – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Krzysztof Tokarz, prezes Grupy Kapitałowej Specjał.
– Jako dystrybutorzy oraz organizatorzy franczyz mocno wspieramy naszych franczyzobiorców, aby maksymalnie obniżyć ceny produktów spożywczych, na które jest zerowy VAT. Zależy nam, byśmy cały czas byli konkurencyjni wobec sieci wielkopowierzchniowych i dyskontowych – tłumaczy.
Obniżka VAT: Żywność będzie droższa?
Dodaje, że są czynniki, które powodują, że obniżka cen będzie bardzo trudna do zrealizowania. Jego zdaniem żywność nie będzie tańsza i może nawet zdrożeć.
– W tym roku zaczęliśmy płacić za gaz o 100 proc. więcej, ale znam przedsiębiorców, których dotknęła 800-proc. podwyżka. Drożeje energia elektryczna, a także paliwo, które teoretycznie powinno tanieć, ale jeśli porównamy jego obecną cenę z tą sprzed kilku miesięcy, widzimy zmianę na niekorzyść. W związku z podwyżką płacy minimalnej, pensje stały się wyższe. Pracownicy domagają się, zresztą słusznie, podwyżek swoich wynagrodzeń – opowiada.
– Widzimy więc nakręconą spiralę podwyżek. Ona, być może, jeszcze długo będzie trwała. Oczywiście chcielibyśmy, żeby jak najszybciej się skończyła, ale nie jest to takie proste. A podwyższenie stóp procentowych w bankach nie załatwi sprawy – komentuje.
– Z mojej wiedzy i z rozmów z producentami żywności, którzy narażeni są na wyższe ceny surowców, energii i pracy, wynika, że podwyżki cen żywności będą trwały co najmniej do połowy roku.
A co będzie w lipcu, gdy skończy się półroczny okres zerowego VAT-u? – Moim zdaniem ceny żywności w sklepach będą jeszcze wyższe – podsumowuje Krzysztof Tokarz.
W czym tkwi siła polskiego handlu? Jak Grupa Kapitałowa Specjał radzi sobie z podwyżkami cen prądu i gazu? Czy inwestuje w OZE? Co spółka osiągnęła w ciągu ostatnich trzech lat i jakie ma plany na rok bieżący? Zapraszamy do wysłuchania całego podcastu!
Należy kliknąć na poniższy prostokąt - zostaniemy wtedy przeniesieni na stronę serwisu Spotify. Jeśli się nie otworzy, można się w nim zarejestrować za darmo.
Zapraszamy również do wysłuchania podcastu: Ceny żywności, czyli teoria kontra praktyka
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Auchan sprzedaje polskie truskawki. Ile kosztują?
-
Drożyzna 2022. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 45,1 proc.
-
Lidl, Biedronka i Aldi mają sposoby na niższe ceny żywności
-
Lewica wskazuje winnych wzrostu cen żywności. To nie tylko prezes NBP
-
Koszyk cen dlahandlu.pl: Ile zapłacimy za zakupy?
-
Wzrosty cen mięsa i susza podbiją roczny wskaźnik cen żywności
-
Podrożały olej, masło, mięso wołowe, drobiowe i wieprzowe
-
Ceny żywności nie przestaną rosnąć
-
Tempo wzrostu cen żywności największe od połowy lat 90. A to jeszcze nie koniec
-
Konserwatywny poseł o pomocy ubogim: powinni się nauczyć lepiej gotować
komentarze (2)
świetny artykuł
OdpowiedzJa produkuje mleko i nie mam takich podwyżek jak wszyscy podajom 20 groszy reszta to sklepy imarkety czemu nikt tam nie zobacz ile majom narzutu i oni wtedy budujom a my patrzymy żeby pracowników nie zwolnić
Odpowiedz