- Nasz browar został utworzony w ramach firmy po to, by kontynuować tradycje jej założyciela J.C. Jacobsena, którego celem był doskonałość. Dołożymy wszelkich starań, by tworzyć piwa, które będą zmieniać poglądy na temat tego, czym piwo może być - oświadczył mistrz browarnictwa Morten Ibsen.

Podstawowa receptura piwa Vintage 3 została przygotowana w Kopenhadze, a następnie została dopracowana w Centrum Innowacji Kronenbourg we Francji. Obecnie oparte na starannie opracowanej recepturze piwo jest jedynym piwem, które dojrzewało w dębowych beczkach pochodzących z francuskiego regionu Côte d'Or, przechowywanych w oryginalnej piwniczce browaru J.C. Jacobsen z 1847 r.

Piwo Vintage 3 nazywane jest również jasnym winem jęczmiennym. Zawartość alkoholu w Vintage 3 wynosi ok. 15 proc., a pochodzi on wyłącznie z naturalnej fermentacji - w procesie nie są wykorzystywane żadne enzymy czy pozostałości alkoholu zawarte w beczce, jak to się dzieje w wypadku innych piw o tak wysokiej zawartości alkoholu.

Cena to 2010 duńskich koron (czyli ok. 1050 zł) za butelkę 37 cl.