Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Dochody z akcyzy od wyrobów tytoniowych znacznie spadną?

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 21-03-2013, 15:41
W 2013 r., po raz pierwszy po ponad 10 latach wzrostów, dochody z akcyzy na papierosy będą niższe niż rok wcześniej - wynika z prognozy Fundacji Republikańskiej.
Dochody z akcyzy od wyrobów tytoniowych znacznie spadną?
Źródło: Fundacja Republikańska

Spadek - szacowany na blisko 1 mld zł - będzie konsekwencją zbyt szybkiego tempa podwyżek akcyzy, co doprowadziło do masowego odchodzenia konsumentów do szarej strefy. Straty budżetu byłyby jeszcze wyższe gdyby nie zeszłoroczna decyzja rządu o utrzymaniu obecnej stawki akcyzy procentowej na poziomie 31,41 proc. Zmiana na 25 proc. kosztowałaby budżet kolejne 200 milionów złotych.

Od 2004 r. dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy i podatku VAT na papierosy rosły z roku na rok i dostarczyły w ostatnich dwóch latach ponad 9 proc. łącznych wpływów budżetowych Polski. Systematyczny wzrost trwał do połowy 2012 r., ale w drugim półroczu doszło do około dwu-procentowego spadku dochodów w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Wprawdzie wpływy z tytułu akcyzy tytoniowej za cały 2012 r. mają szansę zamknąć się nieznacznym dodatnim saldem w stosunku do 2011, to jednak zapaść, która następuje od połowy 2012, będzie się pogłębiać. Świadczy o tym dobitnie styczeń 2013, kiedy Ministerstwo Finansów odnotowało ponad 17 proc. spadku wpływów z akcyzy w porównaniu ze styczniem 2012. Oznacza to, że 2013 rok może być pierwszym od 10 lat, kiedy dochody z tytułu akcyzy będą niższe niż w roku poprzednim.

- Z naszej prognozy wynika, że tegoroczne dochody z akcyzy będą niższe co najmniej o 4-5 proc., czyli blisko 1 mld zł. Szacowane przez nas straty w dochodach mogą okazać się poważnym problemem w i tak napiętym budżecie. Przypominam, że na koniec lutego deficyt sięgnął 60,9 proc. kwoty 35,6 mld zł zaplanowanej w ustawie budżetowej na 2013 r. - mówi Krzysztof Brosz z Fundacji Republikańskiej, jeden z autorów raportu „Polityka podatkowa państwa wobec branży tytoniowej oraz jej konsekwencje ekonomiczne i społeczne".

Spadek dochodów budżetowych z akcyzy ma swoją przyczynę w malejącej legalnej sprzedaży papierosów. W 2012 po niewielkim wzroście w I kwartale, legalny rynek zaczął kurczyć się w tempie blisko 9 proc. rok do roku. Najszybszy spadek legalnej sprzedaży, bo 13 proc., odnotowano w segmencie najtańszych papierosów, stanowiących prawie 60 proc. rynku. Wysoka, ponad 9-procentowa podwyżka akcyzy od 1 stycznia 2013 dała kolejny impuls do ucieczki najmniej zamożnych konsumentów do szarej strefy. Zamiast płacić blisko 11 złotych za legalne papierosy, konsumenci coraz częściej sięgają po nielegalny tytoń do palenia, który jest nawet pięć razy tańszy.

- Zbyt wysokie i bardzo szybko rosnące opodatkowanie papierosów powoduje przechodzenie konsumentów tańszych marek do szarej strefy. Coraz częściej osoby o niższych dochodach rezygnują z zakupu legalnych papierosów na rzecz wyrobów skręcanych z nielegalnego tytoniu. Obecnie tylko co czwarty skręt jest robiony z legalnie zakupionego tytoniu. W efekcie udział szarej strefy w rynku wyrobów tytoniowych sięga 23 proc., co musi odbić się na dochodach budżetu - mówi Brosz.

- Całe szczęście, że Ministerstwo Finansów wycofało się planów wdrożenia tzw. reformy systemu akcyzowego, zakładającej zmniejszenie akcyzy procentowej do 25 proc. i podniesienie stawki kwotowej. Budżet straciłby na tym kolejne 200 mln zł. Poza natychmiastowym spadkiem przychodów, głównie z papierosów segmentu średniego i drogiego, zmiana struktury miała prowadzić do największych podwyżek podatku dla segmentu papierosów najtańszych. To wypchnęłoby jeszcze więcej konsumentów do szarej strefy, a tegoroczne straty budżetu z tytułu akcyzy przekroczyłyby zapewne 1,2 mld zł - dodaje ekspert Fundacji Republikańskiej.

Zgodnie z obowiązującym obecnie systemem, podatek akcyzowy składa się ze stawki procentowej 31,41 proc. liczonej od ceny detalicznej i stawki kwotowej za 1000 sztuk papierosów, która jest waloryzowana co roku (w tym roku jest to 188 zł, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej). Akcyza na papierosy jest w Polsce najszybciej rosnącym podatkiem. Rośnie w ostatnich latach trzy razy szybciej niż wynagrodzenia i pięć razy szybciej niż inflacja. Opodatkowanie jest największe w segmencie najtańszych marek - 85 proc., a najmniejsze w segmencie marek drogich - około 77 proc.

- Naszym zdaniem w Polsce nastąpiło przekroczenie szczytu krzywej Laffera. Oznacza to, że dochody z podatku akcyzowego i VAT-u na papierosy będą nadal maleć, jeśli Ministerstwo Finansów szybko nie wdroży planu naprawczego. Kluczowe dla przywrócenia dochodom z akcyzy stabilności jest zatrzymanie podwyżek opodatkowania przy niezmiennej strukturze oraz koncentracja działań na zwalczaniu szarej strefy i utrzymaniu konsumentów na legalnym rynku. Potencjalnie wzrost przychodów akcyzowych mógłby zostać osiągnięty poprzez zwiększenie stawki procentowej - mówi Brosz.

Obecnie poziom akcyzy jest tak wysoki, że przekroczy nałożony przez Unię Europejską próg 90 Euro za 1000 sztuk już w przyszłym roku, a więc 4 lata przed wyznaczonym terminem.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomek 2013-03-21 16:38:18

  Piekne do czego doprowadza rzad Tuska. Mniejsze wplywy do budzetu bo zawyzyli podatki, a pozniej podniosa podatki. Tym to sie skonczy. Czy ktos tam w rzadzie moglby nauczyc sie matematyki i obnizyc podatki, zwiekszyc sprzedaz i gonic złodzei????

  Odpowiedz
 • Ryman 2013-03-22 10:42:02

  Szara strefa, czarna strefa. A co to Państwo Ala Capone czy 21 wiek w Europie? Nie można się wziać wreszcie za przestępców, przemytników. I obniżyć wreszcie tez podatki? Sami w rządzie nakręcają problem i pozniej się dziwią że jest dziura w budżecie.

  Odpowiedz
 • mstw 2013-03-22 23:51:54

  Idioci Tusk i Rostowski nie wiedzą czym jest krzywa Laffera, więc o czym tutaj pisać...

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!