GIS: Rynek supementów diety i żywności specjalistycznej rośnie bardzo dynamicznie
- Polacy coraz częściej sięgają po suplementy diety jak i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, np. napoje funkcjonalne. Wskaźnikiem tego jest rosnąca liczba powiadomień o pierwszym wprowadzeniu do obrotu tych produktów kierowanych do Głównego Inspektora Sanitarnego, w tym roku spodziewamy się otrzymać ich ok. 5 tys. - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Producent ma obowiązek powiadamiać urząd o wprowadzeniu do obrotu zarówno suplementów diety jak i środków specjalistycznego przeznaczenia żywieniowego.
- W ubiegłym roku otrzymaliśmy ok. 3 tys. takich zgłoszeń. W 2008 r. było ich 2 tys. A warto podkreślić, że na jednym powiadomieniu można informować o kilku produktach. Więc rzeczywista liczba nowych wyrobów jest jeszcze większa. To pokazuje skalę rozwoju tego rynku - mówi Jan Bondar.
Nasz rozmówca podkreśla, że w związku z rosnącym zainteresowaniem inspektorzy mają pełne ręce roboty. I apeluje, by producenci starannie wypełniali formularze i przygotowali dokumentację, co usprawnia wydanie potwierdzenia otrzymania zgłoszenia.
- Najczęstszym problemem, z którym się spotykamy jest jednak nieprawidłowe oznakowanie produktów. Np. bardzo popularne, a niedopuszczalne jest wskazywanie właściwości leczniczych - zauważa w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Jan Biondar.
