Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Komisja Trójstronna apeluje o odrzucenie projektu dyrektywy tytoniowej

  • Autor: PAP
  • Data: 16-01-2013, 17:23
Komisja Trójstronna zaapelowała do rządu o nieprzyjmowanie unijnego projektu dyrektywy tytoniowej w obecnym kształcie. Apel w tej sprawie został wystosowany podczas środowego posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Jak poinformował Paweł Spychalski z biura prasowego OPZZ, takie stanowisko ma przedstawić w czwartek premierowi Donaldowi Tuskowi przewodniczący komisji, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Strona społeczna Trójstronnej Komisji - reprezentująca organizacje pracodawców i pracowników mając cele zdrowotne, budżetowe oraz konieczność ochrony miejsc pracy w Polsce, zwraca się do rządu RP o nieprzyjmowanie projektu +Dyrektywy tytoniowej+ w obecnym jej brzmieniu" - napisano w stanowisku Komisji przysłanym w środę do PAP.

Według organizacji pracodawców jak i związkowych wchodzących w skład Komisji Trójstronnej szczególnie szkodliwe dla polskiej gospodarki są propozycje dotyczące: standaryzacji produktów tytoniowych (w tym zakaz produkcji papierosów w formacie "slim"), zakaz stosowania dodatków (głównie mentolu) oraz ujednolicenie opakowań.

"Strona społeczna jest gotowa do dalszej dyskusji ze stroną rządową w wypracowaniu takich praktycznych rozwiązań z zakresu uprawy tytoniu i produkcji wyrobów tytoniowych oraz ochrony zdrowia, które zminimalizują negatywne skutki społeczne palenia tytoniu" - czytamy w stanowisku Komisji.

Premier Tusk powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że rząd popiera walkę z paleniem papierosów, jednak - jak dodał - jest sceptyczny, jeśli chodzi o zakazy handlu czy produkcji poszczególnych gatunków papierosów.

"Będziemy starali się odwieść od pomysłów, które zakazują handlu czy produkcji jakiś wybranych produktów tytoniowych. Takie stanowisko będziemy prezentowali. Ale ostateczne rozstrzygnięcia to nie jest kwestia najbliższych dni" - powiedział Tusk.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zobowiązało resort zdrowia do przygotowania do 15 stycznia polskiego stanowiska w sprawie tego dokumentu, we współpracy z innymi resortami. Chodzi o resorty: rolnictwa, gospodarki oraz finansów. Jak poinformował w środę po południu rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk, ministerstwo zdrowia ma już wszystkie opinie resortów w tej sprawie.

Następnie dokument zostanie przekazany na posiedzenie Komitetu do Spraw Europejskich, gdzie w trybie uzgodnień mogą być wprowadzane poprawki wynikające ze zgłaszanych uwag - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Bosacki.

Dalej, zgodnie z ustawą o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem RP w sprawach związanych z członkostwem RP w UE (ustawa kooperacyjna) projekt stanowiska rządu zostanie przekazany do prac w parlamencie. Po zakończeniu procedur w parlamencie staje się "stanowiskiem Rzeczypospolitej Polskiej".

"W tym trybie parlament opiniuje projekt aktu prawnego UE, a nie projekt stanowiska przedstawiony przez rząd. Tym niemniej opinia parlamentu +powinna stanowić podstawę stanowiska RP+, czyli na jej podstawie rząd może zmodyfikować stanowisko (przyjęte przez KSE)" - dodał Bosacki.

Polska otrzymała z instytucji unijnych projekt dyrektywy tytoniowej 3 stycznia br.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!