2000 profesjonalnych degustatorów z grupy SABMiller intensywnie degustowało piwo przez 12 miesięcy. Finał składał się z trzech konkurencji: z rozpoznawalności gatunku, z identyfikacji 10 różnych zapachów oraz rozpoznania, uporządkowania i zeskalowania natężenia jednego ze związków chemicznych.

- "Konkurs „Degustator roku SABMiller" to wiarygodny i stosowany wyłącznie w SABMiller system oceny osób, które zawodowo i regularnie degustują piwo w ramach paneli w regionalnych centralach firmy na całym świecie. Podstawową ideą konkursu jest znalezienie osoby, która potrafi w sposób perfekcyjny identyfikować cechy sensoryczne piwa" - tłumaczy Jacek Winiarski, dyrektor browaru w Białymstoku.

W tym roku uczestnicy konkursu degustowali piwo jednocześnie, ale w swoich krajach. W finale znaleźli się reprezentacji poszczególnych kontynentów: Afrykę reprezentował Jeremiah Kamambi, Azję - Jaideep Wanchoo, Europę - Joanna Wasilewska, Amerykę Łacińską - Jose Louis Magana Fajardo, Amerykę Północną - Joanne Sundermeier, a Południową Afrykę - Frida Derhmann.

Joanna Wasilewska prowadzi panel degustacyjny w browarze w Białymstoku. Panel degustacyjny jest odpowiedzialny za kontrolę pod względem sensorycznym wszystkich surowców biorących udział w procesie wytworzenia piwa.