Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PE przyjął rezolucję w sprawie połowów dorsza

  • Autor: PAP
  • Data: 16-01-2013, 13:48
Drobni rybacy będą mogliby łowić dorsza bałtyckiego na terenach przybrzeżnych latem, w okresie tzw. zamkniętym, czyli w czasie tarła. W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej sprawie.

PE poparł poprawkę złożoną przez europosła Jarosława Wałęsę (PO), która ma zapewnić eksploatację "zasobów dorsza bałtyckiego przy zachowaniu zrównoważonych warunków ekonomicznych, środowiskowych i społecznych".

Raport polskiego eurodeputowanego przewiduje, że rybacy, którzy pracują na łodziach do 12 m, będą mogli łowić dorsza w przybrzeżnym pasie o szerokości do 10 mil morskich również w czasie okresów zamkniętych. Zakaz połowów dorsza na Bałtyku obowiązuje latem, gdy ryby te mają tarło.

"Plan (dot. połowów - PAP) obowiązuje już piąty rok i pomimo bardzo znaczącej poprawy stanu zasobów dorsza, wyraźnie widać w nim było potrzebę wprowadzenia pewnych modyfikacji" - podkreślił Wałęsa.

Zgodnie z przyjętymi pod koniec zeszłego roku limitami połowowymi, w 2013 roku polscy rybacy będą mogli złowić w Bałtyku mniej łososia i dorsza, a więcej śledzia i szprota. Rybacy mogą złowić ponad 18,5 tys. ton dorsza - o 9 proc. mniej niż w 2012 r. na akwenie wschodnim Bałtyku i ok. 6 proc. mniej - na zachodnim.

W grudniu unijni ministrowie rolnictwa określili kwoty połowowe dla Morza Bałtyckiego na 2013 r. dla śledzia, szprota, łososia, gładzicy oraz dorsza; dla tej ostatniej ryby ustalono również dopuszczalny tzw. nakład połowowy, czyli dni połowów.

Nadmierne odłowy dorsza w Bałtyku doprowadziły do drastycznego spadku liczebności tych ryb. Zrównoważona polityka odłowu - jak zauważają eksperci - przyczyniła się do zwiększenia zasobów dorsza wschodniobałtyckiego, który jest bardzo ważny dla polskiego rybołówstwa.

Przegłosowane sprawozdanie jest oficjalnym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego. Kolejnym etapem, zanim przepisy wejdą w życie, są rozmowy trójstronne z Komisją Europejską oraz Radą. Jednak - jak podkreślił Wałęsa - ze względu na spór dotyczący kompetencji pomiędzy PE a Radą, wejście w życie tych przepisów może się znacznie opóźnić. Spór dotyczy ustalania i przydziału wielkości dopuszczalnych połowów. Rada, która od lat uważa, że ma wyłączne kompetencje w tym zakresie, blokuje prace nad wieloletnimi planami zarządzania poszczególnymi gatunkami ryb.

"Ta sytuacja bardzo negatywnie odbija się na tworzeniu prawa dotyczącego rybołówstwa, pogarsza relacje miedzy instytucjami i zasługuje na wyraźne potępienie" - ocenił Wałęsa.

Przeczytaj także:

Rybacy alarmują: Dorsze z Bałtyku nie nadają się do przetwórstwa! 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!