Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Pernod Ricard sprzedaje Luksusową

  • Autor: Handel-Net
  • Data: 17-12-2008, 11:09
Francuski koncern alkoholowy Pernod Ricard, do którego należy w Polsce spółka Wyborowa, zaprosił zainteresowane podmioty do składania ofert na zakup spółki Luksusowa.
Pernod Ricard sprzedaje Luksusową

Pernod Ricard kupił Polmos z Zielonej Góry w wyniku przejęcia szwedzkiej firmy Vin & Spirit za 5,63 mld euro. Francuski gigant został więc nie tylko właścicielem marki Absolut, ale także wódki Luksusowa oraz Ginu Lubuskiego, które produkuje firma z Zielonej Góry.

Florence Taron, rzeczniczka Pernod Ricard powiedziała, że firma nie udziela informacji na temat prowadzonych transakcji przejęć bądź sprzedaży spółek, dopóki nie zostaną zamknięte.

Według dziennikarzy portalu, taka transakcja jest przygotowywana. Na decyzję o sprzedaży Luksusowej SA miała wpływ decyzja Komisji Europejskiej. Wydając zgodę na przejęcie Vin & Spirit przez Pernod Ricard KE postawiła kilka warunków. Poza Polską Pernod Ricard będzie musiał sprzedać pewne marki koniaku i ginu w Szwecji, wódki w Finlandii i Grecji oraz zaprzestać w Szwecji dystrybucji jednej z kanadyjskich whisky. Ponadto francuski koncern złożył zobowiązanie, że wycofa się z praw do dystrybucji wódek Stolicznaja i Moskowskaja.

W Polsce Pernod Ricard musiał po przejęciu Vin & Spirit sprzedać Gin Lubuski. Chodzi o to, aby nie doszło tu do nadmiernej koncentracji. Luksusowa z Zielonej Góry jest liderem na rynku ginu z ponad 50 proc. udziałem. Z kolei Pernod Ricard poprzez swoją spółkę zależną Wyborowa jest producentem drugiego na rynku ginu Seagram's. Obie marki: Gin Lubuski i Seagram's kontrolowałby większą część wartego tylko około 50 mln zł rynku ginu w Polsce.

Zainteresowanie ginem Lubskim wyraziło kilka miesięcy temu paru potencjalnych nabywców, wśród nich największy producent mocnych alkoholi w Polsce, spółka CEDC. Willaim Carey, szef CEDC powiedział, że poważnie się nad tym zakupem zastanowi. Ale wszystko zależy od ceny, analizy potencjału marki i jej pozycji rynkowej.

Równie poważnym kandydatem do przejęcia ginu Lubuskiego jest Polmos Lublin, zasilany kapitałowo przez fundusz Oaktree CM, który tworzy grupę spirytusową w Europie Środkowej pod nazwą Stock Spirits Group.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!