Jak się obecnie współpracuje z sektorem HoReCa?

Polski sektor HoReCa mocno - moim zdaniem - cierpi z powodu przepisów podatkowych, które ograniczają jego wykorzystanie przez przedsiębiorców na spotkania w interesach, bądź na spożywanie lunchu. Na przykład we Francji restauratorzy mają zapewniony wielki obrót w każdy dzień roboczy w porze lunchu. Ceny dań i napojów są dzięki temu na tyle niskie, że większość mieszkańców tego kraju stać na częste wizyty w lokalach gastronomicznych. W Polsce jakże wiele lokali w tym samym czasie świeci pustkami. Rosnące koszty, w tym czynsze za lokale, przy braku gości biznesowych, prowadzą do tego, że usługi gastronomiczne w Polsce są bardzo drogie. Zbyt drogie jak na kieszeń przeciętnego indywidualnego gościa. W efekcie coraz mniej Polaków stać na to, aby wybrać się do kawiarni czy restauracji, a to stanowi kolejny powód dla wzrostu cen dań i napojów.

A przecież można sobie wyobrazić dokonanie rachunku, czy aby nie byłoby opłacalne dla budżetu Państwa zezwolenie na to, by racjonalna konsumpcja w lokalach gastronomicznych mogła stanowić koszt uzyskania przychodu? Czy utrata wpływów budżetu z tego tytułu nie byłaby z dużą nadwyżką kompensowana tym, że gastronomia rozwinęłaby skrzydła, że ceny posiłków by spadły, że ludzi stać by było na częste posiłki w takich lokalach, że gastronomia zamiast kuleć, zaczęłaby płacić coraz większe podatki również od swoich dochodów. No tak, ale do tego trzeba pomyśleć, że można inaczej. Przestać widzieć w każdym przedsiębiorcy oszusta opanowanego manią nadmiernej konsumpcji. Zresztą, może niesprawiedliwie oceniam, że takie rachunki nie są robione?

Czy w związku z tą sytuacją gastronomowie wymuszają na dostawcach coraz ostrzejsze warunki współpracy?

Obserwujemy nieco mniej lojalności na rynku HoReCa niż to było jeszcze nie tak dawno. Restauratorzy częściej teraz zmieniają prowadzone marki oraz dostawców licząc na dodatkowe wpływy. To są jednak tylko incydenty, których przyczyną są najczęściej problemy finansowe lub po prostu brak profesjonalizmu. Generalnie jednak, na tle całego rynku, gastronomia to nadal bardzo solidny partner i rzetelny płatnik.

Czy Gourmet Foods planuje otwieranie kolejnych t-barów na wzór lokalu przy ul. Szpitalnej w Warszawie?

Jeżeli okaże się prawdą, że optymizm konsumencki wróci pod koniec tego roku, to zapewne będziemy rozglądać się za możliwościami rozwoju sieci. Te decyzje będą w dużej mierze zależne od tego, jakie decyzje i jak szybko będzie podejmował Rząd i Sejm w kierunku tworzenia możliwie najkorzystniejszych warunków działania polskim przedsiębiorcom.

Jestem w tym względzie optymistą. W naszym kraju wiele problemów utrudniających działalność już w szybkim tempie rozwiązywanych jest na plus, choć czasem trudno to dostrzec słysząc dokoła, że jest źle i musi być jeszcze gorzej.

Największa konferencja poświęcona sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce 7-8 listopada 2022 • Warszawa • Hotel Sheraton Grand Warsaw

Zarejestruj się!