Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Udaremniono przemyt papierosów w specjalistycznych urządzeniach na ciężarówce

  • Autor: PAP
  • Data: 07-04-2013, 12:33
W nietypowych urządzeniach - tzw. ciśnieniowych separatorach cieczy - przemytnicy próbowali wwieźć do Polski z Litwy 125 tys. paczek papierosów. Aby dostać się do przemytu, celnicy musieli poprosić o pomoc strażaków ze specjalistycznym sprzętem do cięcia stali.

Kontrabanda była ukryta we wnętrzu czterech takich urządzeń. Szacunkowa wartość rynkowa przemytu, to ponad 1 mln zł - poinformował PAP w niedzielę rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki.

Litewską ciężarówkę, na której przewożono tzw. ciśnieniowe separatory cieczy, celnicy zatrzymali do kontroli koło Budziska (Podlaskie), niedaleko polsko-litewskiej granicy, która jest wewnętrzną granicą UE.

Z dokumentów przedstawionych przez 30-letniego kierowcę wynikało, że wiezie z Finlandii do Wielkiej Brytanii cztery takie urządzenia. Celnicy postanowili prześwietlić ładunek urządzeniem rtg.

"Obraz rentgenowski znajdujących się w naczepie urządzeń był jednoznaczny - w ich wnętrzu znajduje się tytoniowa kontrabanda" - dodał Czarnecki. Aby jednak wydobyć papierosy z separatorów, niezbędna była pomoc strażaków z Suwałk, którzy specjalistycznym sprzętem, używanym np. w czasie wypadków drogowych, wycięli w stalowych obudowach urządzeń otwory, przez które można było wyjąć paczki z papierosami.

W sumie w czterech separatorach celnicy znaleźli blisko 125 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. Wszczęto postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę.

Jak podała Izba Celna w Białymstoku, od początku roku podlascy celnicy zatrzymali w sumie ponad 2 mln paczek papierosów z przemytu. W całym ubiegłym roku podlaska Służba Celna udaremniła przemyt 6,35 mln paczek papierosów. Było to o 30 proc. więcej, niż w 2011 roku.

Według raportu Światowej Organizacji Ceł (WCO) oraz danych Europejskiego Biura ds. Przeciwdziałania Oszustwom (OLAF), Polska należy do liderów w zwalczaniu przemytu i nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi.

Największy w tym roku, jednorazowy przemyt, podlascy celnicy zatrzymali w lutym, gdy w czasie kontroli w pobliżu Budziska, w ciężarówce z Litwy znaleźli 500 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej ponad 5 mln zł. W środku miał być transport gumy syntetycznej z Łotwy do Czech.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Małgosia 2013-04-08 12:22:54

    Litwini to największa agenda dawnego ZSRR w EU. Niestety

    Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!