Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Konsolidacja polskiej branży spożywczej na tle UE. Czy trudne otoczenie ekonomiczne przyspieszy wzrost koncentracji sektora?

PortalSpozywczy.pl wspólnie z Bankiem Pekao SA zapraszają na webinar pt. „Konsolidacja polskiej branży spożywczej na tle UE. Czy trudne otoczenie ekonomiczne przyspieszy wzrost koncentracji sektora?”. Spotkanie odbędzie się już 14 czerwca 2022 r., o godzinie 10:30.

Według GUS w latach 2014-2021 liczba polskich firm spożywczych składających sprawozdania F01 i zatrudniających przynajmniej 10 osób spadła o blisko 20%, a udział dużych (250 i więcej pracowników) podmiotów w łącznych obrotach zwiększył się z 62 do 67%. Mimo to dystans do wielu państw Europy Zachodniej pozostaje znaczny, a najlepszym  tego odzwierciedleniem jest fakt, że Polska wciąż nie dochowała się choćby pojedynczego przedstawiciela na liście TOP100 koncernów spożywczo-napojowych na świecie.

Jednym z istotnych aspektów towarzyszących procesom konsolidacyjnym są zazwyczaj fuzje i przejęcia (M&A). Dostępne dane z lat 2010-2021 pokazują, że przygniatająca większość wszystkich transakcji M&A zrealizowanych we wspomnianym okresie w unijnej branży spożywczej przypadło na Europę Zachodnią. W Holandii czy Danii liczba fuzji i przejęć w przeliczeniu na 100 firm była około czterokrotnie wyższa niż w Polsce, a inne państwa naszego regionu wypadły pod tym względem jeszcze słabiej. Szczególnie niska jest zaś aktywność zakupowa polskich firm poza granicami kraju – jeżeli już nasze przedsiębiorstwa decydują się na fuzję lub przejęcie, to w przeważającej liczbie przypadków poszukują celów na rodzimym rynku.

Przełom 2021 i 2022 roku przyniósł wzrost wyzwań płynących z otoczenia geopolitycznego i gospodarczego. Wybuch wojny w Ukrainie przełożył się m.in. na dalsze wzrosty globalnych i krajowych cen surowców energetycznych, produktów rolnych, pasz i nawozów sztucznych, co mocno oddziałuje na stronę kosztową firm. Neutralizowanie wzrostu kosztów podwyżkami cen produktów przyspieszyło i tak wysoką inflację, co z jednej strony pociągnęło za sobą dalsze zwiększenie oczekiwań płacowych pracowników, a z drugiej – nasiliło obawy o stabilność konsumpcji. Narodowy Bank Polski w walce z inflacją przyspieszył tempo podwyżek stóp procentowych, jednak wiążący się z tym wzrost kosztów finansowania tym bardziej może schłodzić koniunkturę gospodarczą w dalszej części roku. Negatywny napływ tych czynników może być przynajmniej częściowo zrównoważony przez napływ milionów uchodźców z Ukrainy, który stanowi wsparcie dla popytu na artykuły pierwszej potrzeby, takich jak m.in. żywność. Nie zmienia to jednak faktu, że otoczenie branży spożywczej w najbliższych miesiącach i kwartałach pozostanie trudne. A przecież trzeba pamiętać, że w dłuższym okresie również nie zabraknie wyzwań, takich jak m.in. rosnący globalny popyt na żywność, skutki zmian klimatycznych, koszty transformacji energetycznej naszego kraju czy implementacja postulatów „Zielonego Ładu”. Na to wszystko nakłada się kwestia sukcesji, która w przypadku wielu firm rodzinnych urasta do rangi coraz poważniejszego problemu.

Czy wymienione wyżej czynniki przyspieszą tempo konsolidacji branży spożywczej w naszym kraju i w których segmentach może się ona koncentrować? Czy nastąpi od dawna oczekiwana aktywizacja rynku fuzji i przejęć w tym sektorze polskiego przemysłu i jakie korzyści mogłaby ona przynieść polskim firmom? Jakie bariery powstrzymują polskie przedsiębiorstwa przed bardziej odważną ekspansją zakupową poza granicami kraju i czy są szanse na ich przełamanie? 

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas webinaru „Konsolidacja polskiej branży spożywczej na tle UE. Czy trudne otocznie ekonomiczne przyspieszy wzrost koncentracji sektora?”

 

Uczestnictwo w webinarze możliwe jest tylko po dokonaniu rejestracji. Rejestracja oraz uczestnictwo nie wiążą się z odpłatnością. Zapraszamy do dołączenia!  

 ZAREJESTRUJ SIĘ


Oprócz ekspertów z Pekao SA - Jana Gaja i Sylwestra Stępnia, w debacie podczas webinaru wezmą udział przedstawiciele poszczególnych sektorów, aby mieli możliwość skomentowania zaprezentowanych danych i wniosków. Poznamy opinie Andrzeja Gantnera - dyrektora generalnego PFPZ, Andrzeja Goździkowskiego - prezesa zarządu Cedrob SA, a także Mateusza Kowalewskiego, prezesa zarządu Hortimex. W trakcie spotkania zaplanowana jest także prezentacja Pawła Kowalskiego - ekonomisty Banku Pekao, na temat rynku M&A w Europie i  o tym, jak na jego tle wypada Polska. Webinar poprowadzi Olimpia Wolf, dziennikarka naszego portalu.

 

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!