Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mięso

Rynek drobiu: Krajobraz po grypie

  • Autor: Adam Tubilewicz
  • Data: 08-11-2017, 10:25
30 sierpnia upłynęło 130 dni od wygaszenia ostatniego ogniska grypy ptaków w Polsce. Branża z nadzieją oczekuje na wznowienie eksportu do najważniejszych krajów, które zablokowały import drobiu z Polski. To dobry moment, aby z jednej strony przyjrzeć się skutkom, jakie epidemia grypy ptaków wywołała na rynku drobiu w Polsce, a z drugiej strony zastanowić się, jak producenci mogą bronić się przed efektami nawrotów tej choroby w przyszłości.
Rynek drobiu: Krajobraz po grypie

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Pierwszy przypadek grypy ptaków w Polsce stwierdzono u dzikich kaczek na Jeziorze Dąbie koło Szczecina na początku listopada 2016 roku. Kilka dni później wirus przedostał się do hodowli w Deszcznie (woj. lubuskie), gdzie znajdowało się 700 tysięcy gęsi. Ogółem, w Polsce na przełomie 2016 i 2017 roku u drobiu wystąpiło 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Wirusa wykryto w połowie województw. Najwięcej w woj. lubuskim, gdzie zutylizowano ponad 1 mln sztuk drobiu, głównie indyków, kaczek i gęsi. Ostatnie ognisko wykryto 16 marca 2017 r. w gminie Skawina.

W związku z pojawieniem się ognisk ptasiej grypy blokadę na import drobiu z Polski wprowadziły Chiny. Ponadto, zgodnie z zapisami świadectw zdrowia, wystąpienie przypadku ptasiej grypy automatycznie zamknęło przed nami granice takich państw jak Azerbejdżan, Gruzja, Japonia, RPA, Tajwan i Wietnam. W odniesieniu do jaj wylęgowych i piskląt zakaz eksportu tych produktów dotyczy także Chin i Izraela. Regionalizację na produkty z Polski wprowadziły także Albania, Macedonia i Sri Lanka.

Dalsza część artykułu (90%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!