Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Wykorzystanie odpadów z przetwórstwa mięsnego na cele energetyczne

  • www.wydawnictwo.ue.wroc.pl
  • Autor: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Nauki Inżynierskie i Technologie 1(16)-2015, ISSN 2080-5985, Kamil Kozłowski, Marta Cieślik, Anna Smurzyńska, Andrzej Lewicki, Mateusz Jas
  • Data: 19-02-2016, 09:52
Tani import oraz notowane przez ostatnie lata wysokie ceny skupu żywca są jedną z ważniejszych przyczyn nierentowności przedsiębiorstw przemysłu mięsnego. Dodatkowym problemem dla właścicieli firm z tej branży są powstające w produkcji mięsnej odpady, które powinny zostać odpowiednio zagospodarowane, co z reguły generuje wysokie koszty.
Wykorzystanie odpadów z przetwórstwa mięsnego na cele energetyczne
fot. pixabay.com

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie w tym celu fermentacji metanowej. Substraty, takie jak gnojowica świńska oraz treść przewodu pokarmowego, mogą być wykorzystane jako substrat dla biogazowni bez wstępnej obróbki termicznej, natomiast odpady poubojowe, w myśl Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r., wymagają wcześniejszej higienizacji. W Pracowni Ekotechnologii, działającej przy Instytucie Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przeprowadzono badania wydajności biogazowej tych odpadów z Zakładu Mięsnego "Paszak" w Olszówce (gmina Przykona). Analizę wykonano zgodnie z obowiązującą niemiecką normą DIN 38 414/S8. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, że substraty te mają bardzo duży potencjał energetyczny. Wykazano, że racjonalne zagospodarowanie uciążliwych odpadów rzeźnych (treści przewodu pokarmowego świń i gnojowicy) może generować zysk ekonomiczny wynikający ze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła, a także wyeliminowania kosztów związanych z utylizacją generowanych odpadów.

1. Wstęp

Rok 2012 był rokiem kryzysu na rynku mięsnym w Polsce. Rosnące ceny skupu żywca stały się jedną z głównych przyczyn bankructwa przedsiębiorstw przemysłu mięsnego. Najbardziej ucierpiały małe i średnie zakłady, które nie były w stanie inwestować w nowe technologie i nowoczesny park maszynowy, zmniejszające koszt wytworzenia 1 kg gotowego produktu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według danych z 2011 r. żywiec wieprzowy jest drugim, zaraz po mleku, najważniejszym produktem polskiego rolnictwa. Stanowi on ok. 13% produkcji towarowej rolnictwa [Pepliński 2013].

Dane GUS z września 2014 r. informują, że kilogram żywca wieprzowego kosztował w tym okresie 5,19 zł [Prognoza cen rynkowych... 2014] i był o ok. 13% tańszy niż w 2013 r. Spadek cen skupu na rynku krajowym spowodowany jest ograniczeniem eksportu wieprzowiny oraz wzrostem jej produkcji. Na rysunku 1 przedstawiono ceny skupu żywca wieprzowego w latach 2012-2014 i ich dalszą prognozę.

Na nierentowność przedsiębiorstw branży mięsnej ma również wpływ niekorzystna relacja cen zbóż do cen tuczników. Zakłada się, że jeżeli stosunek ceny skupu żywca do ceny zbóż paszowych wynosi powyżej 1:8, to chów trzody chlewnej jest opłacalny [Seremak-Bulge 2006]. Obserwowany jest wówczas wzrost pogłowia [Pepliński 2013; Radwan, Wadoń 2009]. Obecnie, według danych GUS, stosunek ten w 2014 r. wynosił 1:6,8, zaś w sierpniu 2013 r. - 1:7,5 [Raport miesięczny o sytuacji... 2014].

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!