Obecnie konsumenci oczekują od mięsa wysokiej zawartości białka, małej zawartości tłuszczu i łatwości w przygotowaniu. Wszystkie te cechy wpływają na rosnące spożycie mięsa drobiowego w tym głównie kurczaka. Ponad 40 proc. badanych ceni sobie drób za jego walory smakowe i lekkostrawność, a co czwarta osoba za wartości odżywcze i cenę.

Mięso drobiowe zawiera mniejszą ilość tłuszczu, niż mięso wieprzowe, czy wołowe. Dostarcza dużą ilość białka i jest cennym źródłem witamin z grupy B, w tym witaminy B12 i B3 (PP), które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego oraz metabolizm składników odżywczych. Dodatkowo, mięso drobiowe jest źródłem cynku, który wspomaga m.in.: funkcjonowanie układu odpornościowego– mówi Zuzanna Szypowska, dietetyk kliniczny, Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej „Sanvita”: www.instytutsanvita.pl.

Głównym kryterium zakupowym, jakim kierujemy się przy wyborze drobiu są data ważności
i wygląd mięsa - blisko 70 proc. ankietowanych. Co ciekawe, cena nie jest już najważniejszym wyznacznikiem przy zakupie mięsa drobiowego.

- Coraz więcej osób traktuje sposób żywienia, jako długofalową inwestycję w zdrowie fizyczne
i psychiczne. W myśl zasady: mniej znaczy więcej, wybieramy produkty droższe, ale lepsze jakościowo – dodaje Zuzanna Szypowska, dietetyk kliniczny, Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej „Sanvita”: www.instytutsanvita.pl.

72 proc. ankietowanych, jako główną obawę związaną z kupnem mięsa drobiowego w sieciach handlowych podaje ryzyko związane z obecnością antybiotyków, a 1/3 ankietowanych boi się niskiej jakości oraz zatrucia salmonellą.

- Te obawy są nieuzasadnione. Powinniśmy pamiętać, że stosowanie antybiotyków w hodowli drobiu, z wyjątkiem uzasadnionych przypadków, jest w Polsce niedozwolone, a ryzyko zakażenia Salmonellą ssp możemy zminimalizować, wybierając produkty oznaczone Znakiem Jakości Diamond XPC „ Bezpieczne z Natury – powiedział Maciej Frątczak, ekspert ds. żywienia drobiu.

Mięso drobiowe i jaja oznaczone tym znakiem charakteryzują się ponadprzeciętną jakością, wiarygodnym i identyfikowalnym źródłem pochodzenia oraz gwarantują bezpieczeństwo żywieniowe, poprzez zmniejszenie ryzyka zachorowalności na Salmonellę ssp. To produkty szyte na miarę potrzeb współczesnego konsumenta, dla którego bezpieczeństwo żywności i najwyższa jakość są priorytetem.

1 Raport badawczy SW RESEARCH – „Jakie mięso kupują Polacy”. Badanie zostało zrealizowane w dniach 21.07-22.07.2020. W ramach badania przeprowadzono 1015 ankiet z reprezentatywną grupą Polaków powyżej 18 roku życia.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl