Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty występuje w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Jego odporne na metycylinę i wiele innych antybiotyków szczepy (MRSA) są częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych i stanowią poważny problem finansowy dla służby zdrowia. Odporne są na penicyliny, cefalosporyny, monobaktamy czy karbapenemy dzięki białku wiążącemu antybiotyk - tzw. PBP. Bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie liczby zakażeń MRSA jest dokładne mycie rąk.

Gronkowce powodują co roku setki tysięcy zatruć pokarmowych. Mogą także być przyczyną zagrażających życiu infekcji skóry, płuc oraz infekcji uogólnionych (sepsy).

Opublikowane na łamach pisma PLoS ONE badania oparte są na analizie 395 próbek surowej wieprzowiny z 36 sklepów w stanach Iowa, Minnesota i New Jersey. Obecność gronkowca MRSA stwierdzono w 7 procentach próbek, czyli w 26 z nich. Oznacza to, że zagrożenie jest większe niż się dotąd wydawało. Wbrew oczekiwaniom nie stwierdzono jednak, by obecności MRSA sprzyjało podawanie zwierzętom hodowlanym antybiotyków.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl