Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Alior Bank: ZM Kania to dla nas zamknięta sprawa

  • Autor: Gazeta Prawna
  • Data: 09-03-2021, 10:12
- W tej chwili 68 proc. kredytów przypada na branże, które kwalifikujemy jako te o niższym ryzyku. Założenie zarządu jest takie, żeby nie mieć do czynienia z tymi zaszłościami. Zakłady Mięsne Kania są zamkniętym przypadkiem. Podobnie Ruch, tu nastąpiła dezinwestycja - mówi Iwona Duda, nowa prezes Alior Banku w rozmowie z "Gazetą Prawną".
Alior Bank: ZM Kania to dla nas zamknięta sprawa
Iwona Duda, nowa prezes Alior Banku wskazuje, że sprawa ZM Henryk Kania to dla banku zamknięty rozdział. fot. mat. pras.

Nowa prezes Alior Banku została zapytana o sprawę dużych, nietrafionych kredytów udzielanych przez Alior Bank, m.in. Zakładom Mięsnym Kania czy Ruchowi.

Iwona Duda zapewnia, że bank stara się, aby przeszłość nie ciążyła Aliorowi.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Udaje nam się poprawiać proces kredytowy, zaostrzyliśmy naszą politykę w tym obszarze. Nowa sprzedaż to jest już nowa jakość. Chcemy też zmienić miks produktowy – w większym stopniu na kredyty hipoteczne, które z jednej strony są bardziej bezpieczne, a z drugiej dają długotrwałą relację z klientem. I to się nam udało - dodała.

Duda wskazuje, że obecnie 68 proc. kredytów banku przypada na branże kwalifikowane jako te o niższym ryzyku.

- Założenie zarządu jest takie, żeby nie mieć do czynienia z tymi zaszłościami. Zakłady Mięsne Kania są zamkniętym przypadkiem. Podobnie Ruch, tu nastąpiła dezinwestycja - wskazała.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Jak informowaliśmy w lipcu 2019 r. za "Rzeczpospolitą", Alior Bank, jeden z banków kredytujących działalność Zakładów Mięsnych Kania, złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o osoby działające w imieniu ZM Henryk Kania, które przekazywały bankowi nierzetelne informacje, gdy spółka ubiegała się w Aliorze o przedłużenie finansowania. 

Jak informował w 2019 r. "Puls Biznesu" z dokumentów wewnętrznych Aliora wynikało m.in., że zgodnie z umową kredytową limity finansowania mięsnej spółki miały być zmniejszane, a nie były. Przeciwnie - od marca 2018 Alior systematycznie zwiększał jej finansowanie, mimo że na rachunki banku nie wpływały wymagane umowami kwoty. Pracownikom banku wystarczyło, że Henryk K. ustnie deklarował zwiększanie wpływów. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Krzysztof 2021-03-10 06:46:00

    W sumie dla banku mały pikuś. Reszta klientów zrzuci się na przekręty pana Kani i bankowców.

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!