"Według informacji Rossielchoznadzoru (Rosyjskiej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego) na terytorium Węgier i Polski stwierdzono obecność zwierząt zakażonych wirusem ze Schmallenbergu (SBV). W związku z tym wprowadza się czasowe zawieszenie wwozu na Białoruś i tranzytu po jej terytorium domowych i dzikich przeżuwaczy oraz materiału genetycznego pozyskanego ze wspomnianych zwierząt w tych krajach" - oznajmił przedstawiciel resortu.

Już w marcu zeszłego roku Białoruś czasowo zawiesiła import z państw UE bydła i żywca wieprzowego w związku z wykryciem nowych przypadków zachorowań w krajach UE wywołanych przez wirus ze Schmallenbergu.

Nazwa wirusa SBV pochodzi od niemieckiej miejscowości, w której pierwszy raz - latem ubiegłego roku - go zidentyfikowano. Specjaliści są zdania, że jest on przenoszony przez insekty. Wirusy z tej grupy występują głównie w Azji, Australii i Oceanii oraz Afryce. Według najnowszych informacji w ośmiu krajach Unii Europejskiej stwierdzono już ponad 2 tys. przypadków zarażenia zwierząt wirusem ze Schmallenbergu. Wirus jest groźny, bo nie ma na niego szczepionki. W Polsce nie odnotowano dotąd żadnego zachorowania.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl