Bułgarski przysmak mięsny w unijnym rejestrze GTS
- Autor: FAMMU/FAPA
- Data: 18-12-2015, 10:09
Jest to peklowany na surowo przysmak z niepokrojonego mięsa. Przygotowuje się go ze świeżego, odkostnionego podgardla wieprzowego. Jest on wielokrotnie prasowany podczas peklowania i powlekany mieszanką Kaiser z ziół i białego wina. Nadaje się bezpośrednio do spożycia. Do produkcji przysmaku nie stosuje się żadnych kultur starterowych ani regulatorów pH, co odróżnia go od produktów wytworzonych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. „Kayserovan vrat Trakiya” produkuje się w Bułgarii od ponad 30 lat.
Bułgaria złożyła wniosek o rejestrację produktu w 2012 r. W 2014 r. Turcja i Grecja przesłały powiadomienia o sprzeciwie rejestracji nazwy, jednak tylko Grecja złożyła w terminie uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie. Argumentowano w nim, że ponieważ część regionu Tracji należy do Grecji, rejestracja nazwy „Kayserovan vrat Trakiya” uniemożliwiałaby greckim producentom
używanie nazwy geograficznej Tracja. Istnieje szereg produktów mięsnych, których nazwy handlowe zawierają to oznaczenie. W wyniku dwustronnych konsultacji, w dn. 5 maja br. Bułgaria i Grecja osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym nazwie „Kayserovan vrat Trakiya” będzie towarzyszyć oświadczenie: „wytworzono zgodnie z tradycją Bułgarii”. Nazwa geograficzna „Tracja”, w tym jej tłumaczenia, może być nadal używana przy etykietowaniu lub prezentacji produktów na terenie UE, pod warunkiem przestrzegania zasad i przepisów obowiązujących na mocy unijnego porządku prawnego.
Powiązane tematy:
-
Ten kraj może zablokować embargo na rosyjską ropę. "To napędziłoby inflację"
-
UE uderza w Rosję. KE przekazała nowy pakiet sankcji
-
Premier: dziś 18. rocznica naszej obecności w UE
-
PE chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu
-
Pozostałości pestycydów w żywności w krajach UE. Jest najnowszy raport EFSA
-
Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej
-
Efekt Putina: Ukraina, Mołdawia i Gruzja chcą do UE. Czas na rozpatrzenie wniosków
-
Polska poparła wniosek Ukrainy o członkostwo w UE. Co dalej?
-
Ukraina: Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE
-
UE po raz pierwszy sfinansuje zakup broni do zaatakowanego kraju
komentarze (0)