Cabomar, firma z siedzibą w porcie Marin w Pontevedra w Hiszpanii, oferuje szeroki zakres usług związanych z produkcją, przechowywaniem i komercyjną dystrybucją mrożonych produktów z owoców morza. Szeroka gama składników wykorzystywanych przez producenta (niektóre gatunki czy mieszanki wstępne), dociera do portu Marin w stanie zamrożonym. Gdy eksperci Cabomar ustalą, jaka kombinacja pozwoli uzyskać pożądany rezultat, wybrane składniki podawane są do systemu pakowania obejmującego parę identycznych 16-głowicowych wag Ishida, specjalnie przystosowanych do łączenia produktów z dużą dokładnością.

Po kontroli jakości, każdy składnik trafia do wibrującej rynny, która kieruje go do systemu taśmowego. Każda z taśm zasila przenośnik, który transportuje składnik na górę jednego ze zbiorników wag Ishida, dostarczając go do określonej sekcji naważarki wielogłowicowej. Maszyny są podzielone u góry na trzy sekcje w stosunku 5: 5: 6, dzięki czemu w połączeniu dokładnie odważają sześć różnych składników do mieszanki.

Odpowiednio odmierzone składniki z każdego ważenia łączą się na przenośniku, który transportuje je do maszyny termoformującej (traysealera). Tam, poprzez specjalny system dystrybucji, są one dostarczane do nowo uformowanych tac (jednocześnie napełnianych jest sześć tac).

Traysealer może produkować tace zgrzewane termicznie, worki próżniowe lub skinpacki. Inną opcją dostępną dla Cabomar, jest wykorzystanie systemu przenośników do przeniesienia naważonych porcji do maszyny pakującej.

– Pierwotnie, kupiliśmy jedynie traysealer, ponieważ w planach mieliśmy pakowanie wyłącznie pojedynczego produktu – mówi Enrique Freire z Cabomar. – Pojawiła się jednak okazja do zawarcia umowy z dużym dostawcą na produkcję mieszanki wysokiej jakości. Przyjrzeliśmy się więc sprzętowi niezbędnemu do realizacji zlecenia. Zdecydowaliśmy się na Ishida. Po ośmiu latach doświadczeń z tym sprzętem, obecnie jest to praktycznie jedyna marka wielogłowicowa, której używamy – podkreśla Freire.

Dziś, szeroka wiedza firmy dotycząca różnych gatunków mięczaków i skorupiaków oraz wypracowane kontakty z flotami rybackimi i chłodniami na wszystkich głównych łowiskach świata, pozwalają trafnie wybierać spośród różnych kombinacji składników i produkować wiele mieszanek owoców morza, które są nie tylko wysokiej jakości, ale również spójne w smaku i konsystencji.

– Mieszanki owoców morza są niezwykle popularne w Hiszpanii – wyjaśnia Enrique Freire. – Można je dodać do ryżu, aby zrobić paellę, zmieszać z winegretem w celu przygotowania sałatki z owoców morza lub podgrzać w wywarze na zupę.

Produkty cieszą się dużą popularnością także we Włoszech - z „misto scoglio” (sześcioskładnikowej mieszanki składającej się z małży i omułków w muszlach, kawałków kalmara Humboldta, a także z kalmarów w krążkach i kawałkach oraz z krewetek), korzystają zarówno domowi kucharze, jak i restauracje, przyrządzając z niej makaron z owocami morza.

Więcej informacji na temat specjalistycznych naważarek wielogłowicowych Ishida przeznaczonych do mieszanek znajduje się na stronie producenta.

 

Zobacz także video  i sprawdź, jak działają naważarki Ishida do mieszanek.

 

 
 

Pytania dotyczące zakupu urządzeń Ishida:

Fenix Systems Sp. z o.o.

ul. Długa 40, Moczydłów,

05-530 Góra Kalwaria

Tel: 22 715 52 53

e-mail: biuro@fenixsystems.eu                                                                    

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl