Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ceny trzody chlewnej wkrótce powrócą do trendu wzrostowego

  • Autor: Credit Agricole
  • Data: 19-06-2020, 10:15
Wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń administracyjnych i udrażnianiem kanałów dystrybucji ceny skupu trzody chlewnej powrócą do trendu wzrostowego - podaje AGROmapa przygotowana przez ekspertów Credit Agricole.
Ceny trzody chlewnej wkrótce powrócą do trendu wzrostowego

Zgodnie z oceną przedstawioną w poprzedniej AGROmapie z 24.03.2020, pandemia COVID-19 poprzez zerwane łańcuchy dostaw doprowadziła do nadpodaży wieprzowiny w regionach nadwyżkowych i spadku cen.

Analitycy Credit Agricole uważają, że jest to sytuacja przejściowa i wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń administracyjnych i udrażnianiem kanałów dystrybucji ceny skupu trzody chlewnej powrócą do trendu wzrostowego.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Wsparcie dla takiej oceny stanowi pogłębiający się deficyt mięsa wieprzowego w Chinach, który przewyższa możliwości produkcyjne największych światowych eksporterów wieprzowiny (UE, USA, Brazylia). W okresie I-II 2020 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zmniejszyła się o 0,7% r/r wobec wzrostu o 2,0% w analogicznym okresie 2019 r. Na nieznaczne zmniejszenie polskiego eksportu wieprzowiny złożyły się wyraźnie niższy wolumen sprzedaży przy jednoczesnym znaczącym wzroście cen uzyskiwanych przez eksporterów - czytamy w analizie.

Eksperci zwracają uwagę, że dane te nie uwzględniają jeszcze wpływu pandemii. Czynnikiem istotnie ograniczającym polski eksport wieprzowiny pozostaje rozprzestrzeniający się w Polsce ASF. Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 6,08 zł/kg (+6,3% r/r), a cena pasz dla świń 1,48 zł/kg (-0,9% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 4,12 wobec 3,84 przed rokiem, wskazując na dalszą poprawę opłacalności produkcji.

- Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2020 r. wyniesie ok. 6,10 zł/kg oraz 5,50 zł/kg na koniec 2021 roku - wskazują analitycy.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!