Ostatnie miesiące przyniosły dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej. W znacznym stopniu wynikało to z ognisk koronawirusa w niemieckim sektorze przetwórstwa wieprzowiny, które w istotny sposób ograniczyły jego moce ubojowe prowadząc do zwiększenia nadpodaży żywca na rynku. Negatywne dla cen były również wstrzymane zakupy wieprzowiny przez Chiny z części unijnych zakładów zmagających się z przypadkami koronawirusa.

Obecnie sytuacja się stabilizuje i spadki cen wyraźnie wyhamowały. W ocenie analityków Credit Agricole perspektywy dla światowego popytu na wieprzowinę pozostają dobre ze względu na utrzymujący się deficyt mięsa wieprzowego w Chinach.

- Tym samym uważamy, że w kolejnych miesiącach obserwowany będzie wzrost cen wieprzowiny, choć najprawdopodobniej nie powrócą one już do rekordowych poziomów sprzed pandemii - oceniają.

W okresie I-V 2020 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 0,2% r/r, rosnąc w tym samym tempie co w analogicznym okresie 2019 r. Na nieznaczne zwiększenie wartości polskiego eksportu wieprzowiny złożyły się wyraźnie niższy wolumen sprzedaży przy jednoczesnym znaczącym wzroście cen uzyskiwanych przez eksporterów.

Czynnikiem istotnie ograniczającym polski eksport wieprzowiny pozostaje rozprzestrzeniający się w Polsce ASF. Cena skupu żywca wyniosła w lipcu 5,03 zł/kg (-10,8% r/r), a cena pasz dla świń 1,42 zł/kg (-2,1% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w lipcu na poziomie 3,54 wobec 3,89 przed rokiem, wskazując na silne pogorszenie opłacalności produkcji.

Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2020 r. wyniesie ok. 5,10 zł/kg oraz 5,20 zł/kg na koniec 2021 r - czytamy w analizie.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl