Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Credit Agricole: Utrzymuje się dwucyfrowy wzrost polskiego eksportu wołowiny

  • Autor: Credit Agricole
  • Data: 13-12-2018, 16:07
- Wysokie ceny mleka ograniczają podaż wołowiny z branży mleczarskiej. Jednocześnie mamy do czynienia z utrzymującym się silnym popytem na polską wołowinę, w szczególności na mięso pochodzące z uboju rytualnego. Podtrzymujemy naszą ocenę, że w kolejnych miesiącach obserwowany będzie łagodny spadek cen skupu bydła wraz z rosnącą podażą wołowiny z branży mleczarskiej. Mimo to ceny pozostaną na wysokich na tle historycznym poziomach. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza są perspektywy światowego popytu na wołowinę - wynika z publikacji AgroMAPA Credit Agricole BP SA.
Credit Agricole: Utrzymuje się dwucyfrowy wzrost polskiego eksportu wołowiny
fot. unsplash.com

W okresie styczeń - sierpień br. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 11,8% r/r wobec wzrostu o 15,0% w analogicznym okresie 2017 r. Obserwowany jest jednocześnie wzrost udziału krajów pozaunijnych (przede wszystkim Turcji i Izraela) w strukturze polskiego eksportu wołowiny. Cena skupu żywca wołowego wyniosła w październiku 6,51 zł/kg (+1,1% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla bydła wyniosła 1,58 zł/kg (+7,7% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w październiku na poziomie 4,11 wobec 4,38 przed rokiem, sygnalizując pogorszenie opłacalności w ujęciu rocznym. Po uwzględnieniu sytuacji na światowym i krajowym rynku wołowiny, a także wzorca sezonowości prognozujemy, że cena skupu żywca wołowego w Polsce na koniec 2018 r. wyniesie ok. 6,60 zł/kg oraz 6,55 zł/kg na koniec 2019 r.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!