Europa chce jeść polskie mięso halal

W 2020 r. Polska wyeksportowała mięso i produkty mięsne o wartości około 5 mld euro, z czego prawie jedna trzecia to mięso koszerne i halal.

- Polska, jako jeden z największych producentów wołowiny w Unii Europejskiej, odpowiada nie tylko europejskim konsumentom, którzy potrzebują wołowiny z uboju prowadzonego zgodnie z wymogami religijnymi, ale także odbiorcom spoza Europy - mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego cytowany przez 'Notes From Poland'

Gdzie trafia polski drób i wołowina halal?

Dodał, że oprócz niezmiennych od lat kierunków eksportu mięsa drobiowego z uboju rytualnego do tej pory, takich jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Izrael, rośnie zainteresowanie ze strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Największymi rynkami zbytu dla polskich eksporterów wołowiny halal i koszernej są Turcja, Bośnia i Hercegowina oraz Izrael.

Eksport wołowiny z Polski w 2019 roku wyceniono na 1,5 mld euro, z czego jedną trzecią pokryło mięso pochodzące z uboju rytualnego. Udział ten jest jeszcze większy w branży drobiarskiej, gdzie prawie połowa eksportu jest certyfikowana jako koszerna lub halal.

Rynek mięsa halal wciąż perspektywiczny

Tymczasem oczekuje się, że europejski rynek produktów mięsnych halal będzie rósł rocznie o 20%, zgodnie z prognozą opublikowaną przez stowarzyszenie Halal Verif, francuską organizację pozarządową, która wydaje etykiety halal.

Do 2024 roku wartość popytu na produkty halal w skali globalnej wzrośnie do 2 bilionów dolarów. Wzrost napędzają nie tylko kraje arabskie, ale też Chiny, USA i Japonia.

Państwa na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej odpowiadają za najwyższe zapotrzebowanie na tego rodzaju towary (około jednej trzeciej globalnego popytu). Zauważalny jest jednak wzrost zainteresowania żywnością halal w Chinach, Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Import takich produktów na światowym rynku wyceniany jest na 250 miliardów dolarów.

Francuzi importują polskie mięso halal

Według raportu FranceAgriMer z czerwca 2021 r. Polska jest wiodącym dostawcą mięsa z kurczaka przed Belgią i Holandią. Jedna czwarta francuskiego importu mięsa drobiowego była pochodzenia polskiego - pisze serwis iqna.ir

Jeśli chodzi o mięso halal i koszerne, polskim producentom udało się zdobyć klientów z jednej strony dzięki atrakcyjnym kosztom produkcji, z drugiej strony dzięki przepisom, które ograniczyły możliwość uboju religijnego w tym kraju od 2012 roku.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl