5 października ponad 25 przedstawicieli irlandzkiego sektora spożywczego odwiedziło Warszawę, aby wziąć udział w spotkaniach handlowych, a także w uroczystej kolacji Flavours of Ireland – Smaki Irlandii. Celem wydarzenia było nawiązanie i rozwój irlandzko-polskich stosunków handlowych.

W tym roku, po raz pierwszy w ramach tego święta irlandzkiej kuchni w Polsce, odbyło się Forum Sektora Mięsnego, podczas którego delegaci z Irlandii i Polski dyskutowali nad dynamicznie rozwijającym się polskim rynkiem mięsa wołowego, pod przewodnictwem Jerzego Wierzbickiego – Przewodniczącego Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Koordynacją wydarzeń zajmuje się Irlandzka Rada ds. Żywności - Bord Bia, która w 2016 roku otworzyła w Warszawie swoje biuro regionalne na Europę Środkową, we współpracy z Irlandzko-Polską Izbą Handlową.

Podczas wydarzenia zorganizowano 70 indywidualnych spotkań między irlandzkimi dostawcami i polskimi importerami, dystrybutorami i sprzedawcami. Irlandczycy reprezentowali branże wołowiny, jagnięciny, whiskey i rzemieślniczych piw.

Dzień zakończyła uroczysta kolacja Flavours of Ireland – Smaki Irlandii, zorganizowaną przez Irlandzko-Polską Izbę Handlową.

Bord Bia jest to irlandzka agencja rządowa odpowiedzialna za promowanie irlandzkiej żywności na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Irlandzki eksport żywności wzrósł o prawie 40% od 2011 roku osiągając wartość 11 miliardów euro w 2016. Irlandia stała się największym eksporterem netto wołowiny na półkuli północnej eksportując w 2016 roku ponad 525 tys. ton. Irlandzki przemysł spożywczy wspomagany jest przez program Origin Green – pierwszy na świecie krajowy program zrównoważonego rozwoju.

W grudniu, Judith Clinton – Dyrektor Regionalna na Polskę i Europę Centralną, zaprezentowała program Origin Green na Polskim Forum Sektora Wołowiny. 95% irlandzkiego eksportu spożywczego pochodzi od zweryfikowanych członków Origin Green. Polska jest ósmym w Europie rynkiem eksportowym dla irlandzkiego przemysłu spożywczego osiągając wartość 185 milionów euro w 2016 roku, z 15% wzrostem w stosunku do roku 2015. Irlandzka wołowina jest coraz bardziej popularna na polskim rynku, w ciągu ostatnich pięciu lat jej wartość podwoiła się, osiągając 9 milionów euro. Wołowina z Irlandii stanowi 11% wołowiny importowanej do Polski.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl