Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Francja przegrywa walkę o subsydia do produkcji drobiu

  • Autor: FAMMU/FAPA na podst. Agra Facts nr 03-16 z dn. 15.01.16
  • Data: 25-01-2016, 14:33
Unijny Sąd Pierwszej Instancji utrzymał w mocy decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zniesienia od lipca 2013 r. unijnych subsydiów do eksportu drobiu (poza sytuacjami kryzysowymi). Tym samym Sąd oddalił sprzeciw Francji i dwóch największych francuskich firm produkcyjnych – Doux oraz Tilly-Sabco, uznając ich argumenty za nieuzasadnione - donoszą analitycy FAMMU/FAPA.
Francja przegrywa walkę o subsydia do produkcji drobiu
Fot

Komisja Europejska zmniejszyła subsydia eksportowe dla trzech kategorii mrożonego mięsa kurcząt z 0,4 EUR/kg w 2010 r. do 0,1 EUR/kg na początku 2013 r., a lipcu 2013 r. całkowicie zniosła przyznawanie subsydiów. Ten mechanizm wsparcia, powszechnie stosowany w UE w przeszłości, był ostro krytykowany na świecie, jako zakłócający konkurencję na rynkach zagranicznych. UE zgodziła się na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) na redukcję stosowania subsydiów eksportowych, a w dalszej perspektywie na ich całkowitą eliminację. Francuskie firmy Doux i Tilly-Sabco były największymi beneficjentami unijnych refundacji do wywozu mrożonego mięsa drobiu. Subsydiowane produkty trafiały głównie na Bliski Wschód, a najwięcej do Arabii Saudyjskiej.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Po zniesieniu dopłat do eksportu firmy te popadły w znaczne problemy finansowe. Sąd uznał jednak, że celem stosowania subsydiów nie powinno być wspieranie producentów w trudnej sytuacji, lecz stabilizacja całego rynku unijnego i umożliwienie sprzedaży nadwyżek do krajów trzecich. Sąd potwierdził słuszność analiz Komisji Europejskiej, która wykazała, ze unijne ceny drobiu były w 2013 r. wysokie, a marże unijnych producentów wyższe od średniej historycznej. Zdaniem Sądu stosowanie subsydiów eksportowych nie było zatem konieczne.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!