To reakcja na dwa szokujące nagrania wideo opublikowane przez organizację walki z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt, L214, pochodzące z ubojni we francuskim Kraju Basków. Na filmach widać m.in., że zabijane zwierzęta nie są całkowicie ogłuszone, a rzeźnicy przystępują do ćwiartowania jagniąt, które wciąż wykazują oznaki życia.

Natychmiast po ujawnieniu nagrań we wtorek resort rolnictwa oświadczył, że tego rodzaju praktyki są niedopuszczalne i zarządził inspekcje we wszystkich rzeźniach w kraju. Od tamtej pory organizacja L214 ujawniła okrutne traktowanie zwierząt w dwóch kolejnych ubojniach.

Le Foll powiedział, że stanowisko "przedstawiciela ochrony zwierząt" jest przewidziane przez przepisy unijne, ale Francja dotąd nie wprowadziła ich w całości.

Minister zaznaczył, że pracownicy ci będą odpowiednio umocowani i wyposażeni w szerokie kompetencje, tak by nie bali się zgłaszać służbom weterynaryjnym nieprawidłowości lub nadużyć w rzeźniach, zaś w razie konieczności - "ogłaszać stan alertu" na skutek skrajnie niehumanitarnego uboju.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl