W pierwszej części dyskusji, która poświęcona była kondycji branży mięsnej, Wiesław Różański odniósł się do wstrzymania przez USA importu polskiej wieprzowiny.

- USA są dziś największym odbiorcą naszej wieprzowiny. Do sierpnia wyeksportowaliśmy tam ponad 42 tys. ton za dobrą cenę. Za boczek uzyskujemy w USA 20 zł/kg, podczas gdy w Polsce 8,50-9 zł. To są ceny, które nie tylko dużą dają zakładom, ale zapewniają nam ściągnięcie z rynku dużej masy surowca. Dzisiaj ze względu na ASF zostaliśmy ograniczeni do eksportu na zaledwie kilka rynków światowych: parę krajów afrykańskich, USA i Kanadę, gdzie do sierpnia wysłaliśmy 4,5 tys. ton wieprzowiny. Miejmy nadzieję, że przez tygodniowy przestój nie stracimy rynku amerykańskiego, dynamika wzrostu dogoni rok 2017, pokonamy barierę 60 tys. ton i będziemy na tym rynku stale obecni. Śpimy jednak z duszą na ramieniu. Branża wie co się może zdarzyć gdy ASF pojawi się po zachodniej stronie Wisły. Jeżeli się pojawi, a wszyscy specjaliści twierdzą, że może, USA przestaną ten produkt odbierać i będziemy balansowali na krawędzi ryzyka. Oczywiście ASF obecnie wyhamowuje ze względu na okres zimowy, ale w tym roku na wiosnę była lawina zachorowań u świń i przekroczyliśmy 200 przypadków licząc od 2014 r. - przypomniał.

W ocenie prezesa UPEMI o każdy rynek eksportowy należy walczyć, bo branża ma dziś wiele do zyskania, ale jeszcze więcej do stracenia.

- Jako UPEMI rozpoczęliśmy kampanię promująca polską wołowinę na rynku japońskim. Chcemy także rozpocząć ekspansję wołowiny do USA i Kanady. Musimy ciężko pracować żeby nie wydarzyły się sytuacje jak teraz, że przez jednego urzędnika amerykańskiego mogliśmy stracić dochodowy eksport do USA. Cała branża była mocno podekscytowana. Organizacje branżowe wspierały ministra i weterynarię i po tygodniu udało się przywrócić eksport przynajmniej w ¾. Mamy nadzieję, że to się nie powtórzy - dodał.

W drugiej części dyskusji, poświęconej modzie na wegetarianizm i ograniczanie spożycia mięsa, Wiesław Różański zauważył, że WHO od paru lat w sposób bardzo negatywny przedstawia spożywanie mięsa czerwonego.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl


Największa konferencja poświęcona sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce 7-8 listopada 2022 • Warszawa • Hotel Sheraton Grand Warsaw

Zarejestruj się!