W opakowaniu znajduje się 100 gramów szynki z widocznymi w przekroju mięśniami. Nowość stanowi uzupełnienie dotychczasowej oferty wyrobów dołączając do parówek, boczku w plastrach oraz szynki w kawałku. 

Szynka Goodvalley, tak jak inne produkty marki, jest wyprodukowana w 100% z mięsa i nie zawiera konserwantów. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu – poniżej 3%, szynka w plastrach spełni oczekiwania także osób dbających o kaloryczność posiłków. 

Oprócz walorów dietetycznych ważnym aspektem jest też zastosowane opakowanie. Wykorzystana technologia gwarantuje, że nikt wcześniej nie miał kontaktu z produktem, co w obecnych czasach może być istotnym kryterium przy wyborze wędlin. Ponadto tacka jest wykonana z materiału z recyklingu oraz nadaje się do ponownego przetworzenia, dzięki czemu nie obciąża środowiska tak, jak standardowe opakowanie z tworzywa polimerowego. 

W asortymencie marki znajduje się także mięso świeże zapakowane w tacki pochodzące w 100% z recyklingu oraz produkty przetworzone 100% mięsa takie jak parówki, kiełbasa i boczek wędzony.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl