Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Grypa ptaków coraz mocniej atakuje w Europie

  • Autor: KIPDiP
  • Data: 23-10-2018, 14:03
Potwierdzono kolejne potwierdzone przypadki zakażeń wirusem grypy ptaków na komercyjnych fermach drobiu w Unii Europejskiej w tegorocznym sezonie jesienno – zimowym. Problem nasila się na Bałkanach - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Grypa ptaków coraz mocniej atakuje w Europie
fot. archiwum

Bułgaria zgłosiła już kolejne ogniska HPAI  w tym sezonie. 18 października służby administracyjne poinformowały, że na dwóch fermach drobiu w południowo – wschodniej Bułgarii, w wiosce Voyvodovo, niedaleko miasta Hascovo, wykryto wysoce patogennego wirusa. Zakażenie potwierdzono  w stadzie kaczek (16 tys. sztuk) i brojlerów kurzych (130 tys. sztuk).

- Wcześniej Bułgaria zgłosiła wybuch grypy ptaków podtypu H5N8 w obwodzie Płowdiw. W gospodarstwie przyzagrodowym na początku tego miesiąca oraz na fermie drobiu pod koniec września – tłumaczy Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Izba apeluje, aby producenci drobiu w Polsce zachowali szczególną ostrożność, bowiem nastał okres w roku o najwyższym ryzyku przedostania się wirusa na fermy, szczególnie te utrzymujące drób wodny i stada kur niosek  mające dostęp do otwartej przestrzeni na wybiegu.

Wszyscy hodowcy, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

KIPDiP przypomina, że państwa członkowskie, w których wystąpi grypa ptaków wprowadzają   odpowiednie środki kontrolne zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE, między innymi, ustanawiają  obszary zapowietrzone i zagrożone wokół dotkniętych chorobą gospodarstw drobiarskich. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych zakłóceń w handlu wewnątrz Unii, a także wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu.

Zakres granic tych  obszarów publikowany jest i aktualizowany na bieżąco w decyzjach wykonawczych Komisji Europejskiej. Zasięg tych obszarów jest następujący: obszary zapowietrzone - o minimalnym promieniu 3 kilometrów wokół gospodarstwa ; obszar zagrożony - o minimalnym promieniu 10 kilometrów wokół gospodarstwa (wraz z obszarem zapowietrzonym). Na obszarach tych stosuje się środki określone w Dyrektywie  2005/94/WE, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!