Przyrządzenie jajka sadzonego nie jest przesadnie skomplikowanym zadaniem, jednak pewnych problemów może nastręczać idealne ścięcie białka, przy jednoczesnym zachowaniu płynności żółtka. Jeśli będziemy czekać zbyt długo - także żółtko się zetnie (niektórzy preferują zresztą właśnie taką postać jajka sadzonego).

Jak zrobić idealne jajko sadzone?

Na średnim ogniu rozgrzewamy na patelni odrobinę masła, po czym dodajemy rozbite jajka, pamiętając o tym, by utrzymać żółtka w całości. Po delikatnym ścięciu białka przykrywamy patelnię pokrywką, wcześniej dolewając na nią odrobinę wodę. To parująca woda sprawi, że białko pod przykrywką zetnie się idealnie, a żółtko pozostanie płynne.

Dzięki smażeniu pod przykrywką i z dodatkiem wody uzyskamy idealne jajka sadzone. | fot. Shutterstock

Dlaczego warto jeść jaja?

Jaja to źródło białka i mikroskładników, które są ważne dla wielu elementów zdrowia i są częścią prawidłowej diety. Pomagają w regulowaniu przyjmowania tłuszczu i węglowodanów, a także w utrzymaniu dobrego stanu oczu, serca, naczyń krwionośnych czy zdrowej ciąży. Mimo, że są bogate w cholesterol, konsumpcja jaj ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu we krwi ludzi, którzy je jedzą - dowodzą badania.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl