Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Jakie wyzwania czekają branżę drobiarską w przyszłości?

  • Autor: globalmeatnews.com
  • Data: 16-10-2018, 14:15
Światowa branża drobiarska w ciągu ostatniej dekady mierzyła się z szeregiem wyzwań na szybko zmieniającym się globalnym rynku. Co czeka nas w najbliższych latach?
Jakie wyzwania czekają branżę drobiarską w przyszłości?
fot. shutterstock

Globalny rynek drobiu jest stale zagrożony powracającymi epidemiami grypy ptaków, rosnącym protekcjonizmem, zmieniającymi się standardami w imporcie, a także lokalnymi problemami z podażą u największych światowych graczy, jak Chiny i Brazylia.

- Te globalne wyzwania nie znikną, a dynamika wzrostu światowego rynku będzie spowalniać - uważa Nan-Dirk Mulder, analityk Rabobanku.

- Spodziewamy się, że światowe rynki drobiu będą jeszcze bardziej zmieniać się w nadchodzących latach. W ujęciu wolumenowym światowy rynek drobiu od 2011 r. urósł jedynie o 9 proc. do 12,9 mln ton. Rynek rośnie więc znacznie wolniej od światowego popytu na mięso drobiowe - dodał.

Pomimo tej niekorzystnej tendencji rynek drobiu wciąż uznawany jest za perspektywiczny. Jednak szybko zmieniające się warunki rynkowe będą wymagać od firm szybszych zmian w strategiach.

Według Rabobanku rozwój globalnego rynek drobiu będzie napędzany przez rynki wschodzące. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat więcej międzynarodowych firm zmieni strategię z bycia "jedynie" eksporterem na bezpośrednie inwestowanie na najszybciej rozwijających się rynkach. Pozwoliłoby to przejść z etapu globalnego handlu do wzrostu lokalnej produkcji.

Ryzyko handlowe na świecie wzrosło na skutek napięć geopolitycznych i rozprzestrzeniania się chorób drobiu, co spowodowało spadek podaży drobiu na rynkach światowych. W ocenie Rabobanku globalni gracze powinni inwestować w platformy eksportowe o zdywersyfikowanym pochodzeniu, co mogłoby stworzyć większą elastyczność w globalnym handlu.

Platformy eksportowe są również szansą dla krajów takich jak Rosja i Ukraina, które, ze względu na niskie koszty produkcji, są dobrze spozycjonowane w segmencie surowego mięsa drobiowego, a także dla Wietnamu dostarczającego przetwory mięsne w oparciu o tanią siłę roboczą.

Inwestycje w przetwórstwo są w ocenie Rabobanku logiczną strategią biznesową dla drobiarstwa. Segment ten notował dobre wyniki w ostatnich latach i był jedynym, który zanotował wzrost zarówno w ujęciu wolumenowym, jak i wartościowym, co pokazują przykłady Chin i USA.

- Firmy powinny przemyśleć to, jak działają i czy koncentracja na eksporcie jest nadal odpowiednim podejściem w szybko zmieniających się warunkach rynkowych. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania i wszystko zależy od konkretnej pozycji danej firmy. Jedno jest pewne: rynki będą się zmieniać, a tylko te firmy, które wyprzedzą rynek pozostaną konkurencyjne w dłuższej perspektywie - dodał Mulder.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • józek z podhala 2018-10-17 14:41:50

    mięso jest niepotrzebne człowiekowi do życia, powoduje otyłość jak cukier, wiele rodzajów raka

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!