Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Kalifornia i Indie zakazują hodowli klatkowej

  • Autor: KIPDiP/CIWF
  • Data: 09-11-2018, 09:29
6 listopada w Kalifornii odbyło się referendum dotyczące traktowania zwierząt hodowlanych.
Kalifornijczycy zagłosowali za zakazem stosowania klatek w hodowli zwierząt i sprzedaży
produktów pochodzących z takiej hodowli. Z kolei Sąd Najwyższy Indii zakazał produkcji jaj w systemie chowu klatkowego.
Kalifornia i Indie zakazują hodowli klatkowej
fot. shutterstock

Przegłosowana w Kalifornii „Propozycja 12” formalnie nazwana "Ustawą o zapobieganiu okrucieństwu
wobec zwierząt hodowlanych" (Prevention of Cruelty to Farm Animals Act) wprowadza zakaz trzymania świń, kur niosek i cieląt w klatkach od 2022 roku oraz sprzedaży mięsa i jaj, które pochodzą od zwierząt hodowanych w systemie klatkowym lub w małych zamkniętych pomieszczeniach. 

W Unii Europejskiej, w tym w Polsce, organizacja Compassion in World Farming rozpoczęła
Europejską Inicjatywę Obywatelską nazwaną "Koniec epoki klatkowej". Polska jest jednym z 7 państw tworzących Komitet. Celem inicjatywy jest zakazanie stosowania wszystkich klatek w hodowli zwierząt gospodarskich w całej Unii Europejskiej. Organizacje muszą zebrać co najmniej milion podpisów obywateli UE. Następnie podpisy trafią do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Na tę chwilę inicjatywę poparło prawie 190 tys. osób.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Wyrok Sądu Najwyższego (Supreme Court) w Indiach zbulwersował tamtejsze organizacje drobiarskie. Sąd zakazał produkcji jaj w systemie chowu klatkowego - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Sądowy zakaz obejmuje co prawda wyłącznie nowych inwestorów w branży, niemniej producenci jaj z Indii obawiają się, że to tylko wstęp do zaostrzenia przepisów i rozciągnięcia zakazu na całą branżę.

W związku z decyzją Sądu Najwyższego środowisko drobiarskie domaga się od rządu centralnego oraz rządów lokalnych podjęcia wszelkich możliwych działań, które pozwolą odwrócić decyzję Sądu Najwyższego. Drobiarze argumentują, że kury w klatkach czują się bezpiecznie, mogą się swobodnie poruszać, są mniej podatne na choroby. Producenci podkreślają także, że jaja od kur utrzymywanych w chowie klatkowym są najczystsze higienicznie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!