Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mięso

Kiełbasa piaszczańska: 40. polska nazwa zarejestrowana w systemie ChNP, ChOG i GTS

  • Autor: www.portalspozywczy.pl/ IJHARS
  • Data: 11-12-2017, 12:57
21 listopada 2017 r.  zostało opublikowane Rozporządzenie Wykonawcze Komisji Europejskiej z dnia 7 listopada 2017 r. rejestrujące w rejestrze chronionych naw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę Kiełbasa piaszczańska ChOG. Kiełbasa piaszczańska to 40. polski produkt zarejestrowany w unijnym systemie chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności.
Kiełbasa piaszczańska: 40. polska nazwa zarejestrowana w systemie ChNP, ChOG i GTS
Fot. Kiełbasa piaszczańska ChOG

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Obszar geograficzny wytwarzania kiełbasy piaszczańskiej obejmuje teren województwa małopolskiego (gminy Wieliczka, gminy Świątniki Górne oraz miasta Kraków). Na wyznaczonym obszarze geograficznym odbywać się muszą następujące etapy produkcji: przygotowanie surowca, przygotowanie wywaru  z ziół, przygotowanie mięsa do peklowania, przygotowanie marynaty, peklowanie na półmokro, przygotowanie farszu, mieszanie, nadziewanie, obsuszanie, wędzenie,  pieczenie, studzenie.

Kiełbasa piaszczańska to kiełbasa z mięsa wieprzowego, peklowana na półmokro marynatą wywaru ziołowego i soli kamiennej, o długości lasek 25–45 cm i średnicy 35–50 mm. Kiełbasa piaszczańska charakteryzuje się powierzchnią o barwie od jasnobrązowej do wiśniowej i przekrojem z widocznymi kawałkami mięsa w kolorze od jasno- do ciemnoróżowego, z jaśniejszym farszem wokół kawałków mięsa oraz lekko pomarszczoną, matową, suchą w dotyku powierzchnią. Smak i zapach jest charakterystyczny dla wędzenia i ziół wchodzących w skład marynaty, z wyraźnie wyczuwalnym smakiem jałowca. Mięso do produkcji kiełbasy piaszczańskiej pozyskiwane jest z półtusz wieprzowych, w których zawartość chudego mięsa w stosunku do wagi tuszy wieprzowej mieści się w przedziale 55 60 %.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!