Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

KIPDiP: Działanie sieci handlowych przyniesie mierne efekty dla idei odejścia od jaj klatkowych

  • Autor: KIPDiP
  • Data: 02-01-2019, 13:54
– Wielkie sieci handlu nowoczesnego utrzymują ceny detaliczne jaj (nie licząc promocji) na tak wysokich poziomach, że klienci z mniejszych miejscowości ograniczają zakupy. Jak wielokrotnie sugerowaliśmy, naszym zdaniem jest to celowe działanie wynikające z publicznych obietnic firm handlu nowoczesnego dotyczących wycofania jaj klatkowych z oferty - mówi Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
KIPDiP: Działanie sieci handlowych przyniesie mierne efekty dla idei odejścia od jaj klatkowych
fot. shutterstock

Katarzyna Gawrońska przypomina, że rząd upiera się przy braku odszkodowań za likwidację towarowych stad kur nieśnych w wypadku pozytywnego wyniku na obecność bakterii salmonelli.

- Z doświadczeń 2018 roku wiemy jak wielkim dramatem dla wielu producentów było wykrycie bakterii na fermie. Duża grupa mniejszych hodowców doświadczyła problemów finansowych, a więksi deklarowali rezygnacje z planów inwestycyjnych w kolejnych latach. Sądzimy, że decyzja Ministerstwa Rolnictwa jest swego rodzaju grą w rosyjską ruletkę. Rok 2018 był relatywnie spokojny jeśli chodzi o zakażenia stad. Nie można jednak na tym opierać prognoz na przyszłość. Co stanie się jeśli  branżę dosięgnie nieszczęście epizoocji? - pyta ekspertka.

KIPDiP przypomina, że w 2017 roku wyprodukowano aż o 4 mln 800 tys. piskląt kur nieśnych więcej niż wynosi średnia arytmetyczna z lat 2012-2016.

- Mimo braku pełnych danych za zeszły rok można już powiedzieć, że w 2018 roku ten rekord zostanie na pewno pobity, może nawet znacząco pobity. Innymi słowy, między rokiem 2012, a rokiem 2016 w Polsce przybywało rocznie około 29 mln 500 tys. kurek. W 2017 roku na rynek trafiło ich aż prawie 34 mln 500 tys. sztuk, a w 2018 mogło pojawić się nawet 38 milionów sztuk nowych kur nieśnych! Jeśli nasza prognoza na 2018 rok okaże trafna to w 2017 i 2018 roku do pogłowia kur z 2016 przybędzie ponad 20 procent nowych ptaków! Biorąc pod uwagę ostatnich pięć lat (wraz z 2018 rokiem) wzrost produkcji piskląt wyniesie ponad 27 procent - dodaje.

Gawrońska zwraca uwagę, że wnioski płynące z analizy wylęgów potwierdzają dane o potencjale produkcyjnym, które publikuje Główny Inspektorat Weterynarii.

- Zgodnie z tymi informacjami w ostatnich pięciu latach polski potencjał kur nieśnych wzrósł o 10 milionów sztuk. Wydaje się, że zjawisko zwiększania produkcji dopiero nabiera tempa. Obserwując rynek widzimy, że najwięksi producenci realizują lub planują nowe inwestycje w alternatywne systemy chowu. Jednocześnie nie zmniejszają oni jednak swojego potencjału klatkowego. Nie widzimy żadnych symptomów tego, aby sytuacja miała się w 2019 roku zmieniać. W związku z tym nadpodaż jaj na polskim rynku będzie rosła. Szacujemy, że w naszym kraju jest o około 30-35 procent jaj za dużo w stosunku do wewnętrznego wykorzystania. Zwiększona podaż musi natomiast oznaczać zaostrzenie walki konkurencyjnej, a ta polega w drobiarstwie przede wszystkim na obniżaniu cen. Spekulujemy zatem, że zbyt duża liczba niosek będzie głównym powodem tego, że rok 2019 nie będzie dla producentów jaj rokiem, który będą mogli zaliczyć do najlepszych - dodała.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!