Kontrowersje wokół Nutri Score

O kontrowersjach i zastrzeżeniach części polskiej branży spożywczej wobec systemu Nutri Score pisaliśmy ostatnio m.in. w tekście Nutri Score promuje produkty przetworzone kosztem naturalnych?

Główne argumenty przeciwko systemowi Nutri Score to fakt, że jest on zbyt uproszczony i promuje produkty wysoko przetworzone kosztem naturalnych. Może też wprowadzać konsumentów w błąd. 

Do chóru przeciwników francuskiego systemu dołącza branża mięsna. Dyskusja na temat Nutri Score, który jest obecnie rozważany przez Komisję Europejską jako jeden z systemów, które miałyby być obowiązkowe dla wszystkich produktów spożywczych w UE, trwa nie tylko w Polsce.

Hiszpańska branża mięsna przeciwna Nutri Score

- Jesteśmy całkowicie przeciwni systemowi etykietowania Nutri-Score – powiedział cytowany przez Foodnavigator Sergio Martín Rubio, szef działu technicznego w Hiszpańskim Narodowym Stowarzyszeniu Przemysłu Mięsnego (ANICE).

Organizacja reprezentująca ponad 650 firm z całego hiszpańskiego sektora mięsnego wskazała, że program, który będzie obowiązkowy dla wszystkich produktów spożywczych w UE musi być poparty dowodami naukowymi.

Jednym z powodów, dla których ANICE odrzuca Nutri-Score do obowiązkowego wprowadzenia w całej UE, jest jego format oznaczania kolorami.

- Schematy oznaczania wartości odżywczych, które wykorzystują kody kolorów, takie jak Nutri-Score, koncentrują się na negatywnych składnikach odżywczych. Odsuwają na bok ogólny wkład żywieniowy żywności, dzieląc żywność na „dobrą” i „złą”, zapominając o ważnym czynniku, jakim jest prowadzenie
aktywnego trybu życia ze zrównoważoną dietą - dodał Rubio.

Kierownik techniczny ANICE uważa, że wszystkie produkty spożywcze odgrywają ważną rolę w
odżywianiu, a produkty mięsne pod tym względem nie różnią się od siebie.

- Mięso i produkty mięsne zapewniają wiele korzyści żywieniowych, jak witaminy, białka i minerały, które są ważne dla prawidłowego rozwoju naszego organizmu i dobrego samopoczucia, szczególnie dla dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży - dodał.

Nutri Score dyskryminuje mięso?

Rubio zwraca uwagę, że zwartość przemysłowych kwasów tłuszczowych trans – zawartych m.in. w utwardzonych tłuszczach roślinnych – nie jest brana pod uwagę przez metodologię systemu.

Hiszpanie kwestionują również, czy Nutri-Score zawsze uwzględnia całą zawartość białka w produkcie.

- Co do zasady, jeśli jedzenie lub napój ma 11 lub więcej „ujemnych” punktów, wtedy „dodatnie” punkty z zawartości białka nie mogą być brane pod uwagę, chyba że uzyskają również pięć punktów za udział procentowy owoców, warzyw, orzechów i oliwy lub rzepaku i orzecha włoskiego - mówi Rubio.

Branżowiec wskazuje, że w sytuacji, gdy zawartość białka nie jest uwzględniona przez algorytm, firmy mogą obniżyć jego zawartość w takim produkcie w celu uzyskania lepszej oceny, ponieważ białko zwiększa zawartość energetyczną produktu. 

- W rzeczywistości może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Firmy mogą usunąć lub zmniejszać zawartość białka w żywności, aby ranking ich produktów w systemie Nutri-Score był wyższy - podsumował.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl