Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

KRD-IG: Odzyskać rynek Wietnamu dla polskiego drobiu

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 27-04-2017, 13:44
Rynek Wietnamu, podobnie jak inne regiony Azji, zamknął się na dostawy produktów drobiowych z Polski ze względu na wystąpienie wirusa grypy ptaków w naszym kraju w grudniu 2016 roku. Od ponad miesiąca Główny Inspektorat Weterynarii nie poinformował o wystąpieniu nowego ogniska wirusa H5N8 co może oznaczać koniec choroby w Polsce. Obecnie przed branżą drobiarską bardzo intensywny okres – należy ponownie uruchomić możliwość eksportu rodzimego drobiu do zamkniętych państw. Drobiarzom pomaga w tych działaniach Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza promując zalety mięsa drobiowego w Wietnamie oraz podejmując dialog z tamtejszymi władzami.
KRD-IG: Odzyskać rynek Wietnamu dla polskiego drobiu
Łukasz Dominiak, dyrektor generalny KRD-IG /fot. KRD-IG

W 2016 roku eksport mięsa oraz produktów drobiowych z Polski wyniósł prawie 5 tysięcy ton, co stanowi dwukrotność wyniku z roku 2015, tj. ponad 2 tysiące ton.

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku wietnamskiego, na który z roku na rok eksportujemy coraz więcej mięsa drobiowego. Wartość eksportu tego surowca w ubiegłym roku wyniosła ponad 4,2 mln EUR – to dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Dobrze wiemy, że Polska jest jednym z głównych producentów drobiu w UE, tak więc w naszym wspólnym interesie jest promowanie produktów drobiowych w Wietnamie. Stąd obecność przedstawicieli polskiej branży drobiarskiej podczas jednego z najważniejszych wydarzeń rynku spożywczego Wietnamie – targach Food and Hotel Vietnam. Warto podkreślić, że promocja europejskiego drobiu realizowana przez KRD-IG nie polega jedynie na ekspozycji na stoisku targowym, ale przede wszystkim na takich działaniach jak organizacja seminarium poświęconego wysokiej jakości mięsa drobiowego produkowanego w systemie QAFP pochodzącego z Unii Europejskiej czy spotkaniu z Ambasadorem RP w Hanoi – Panią Barbarą Szymanowską, z którą rozmawialiśmy m.in. o przybliżonym terminie otwarcia rynku wietnamskiego na nasz drób - komentuje Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Seminarium odbyło się w poniedziałek 24 kwietnia br. Podczas spotkania wystąpił Mariusz Boguszewski, Radca Ekonomiczny w Ambasadzie RP w Hanoi, który omówił zagadnienia związane z rynkiem rolno-spożywczym Unii Europejskiej oraz potencjału eksportowego i wymiany handlowej pomiędzy UE a Wietnamem. Następnie Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny KRD-IG, opowiedział o rynku drobiu  w Europie (z uwzględnieniem Polski) i potencjale eksportowym UE na rynkach krajów trzecich. Na koniec Małgorzata Leszczyńska, ekspert ds. promocji KRD-IG, zaprezentowała standardy produkcji oraz omówiła przepisy weterynaryjne oraz zasady certyfikacji w systemie QAFP.

Po seminarium goście zostali zaproszeni na uroczysty bankiet, podczas którego serwowane były m.in. potrawy kuchni europejskiej przyrządzone z wysokiej jakości mięsa drobiowego, przygotowane przez lokalnych kucharzy. Gościem honorowym wieczornego spotkania była Ambasador RP w Hanoi, Pani Barbara Szymanowska, z którą przedstawiciele branży drobiarskiej mogli podyskutować o wielu istotnych kwestiach, związanych z wymianą handlową pomiędzy regionami.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!