- Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie. Dawniej kluczem do sukcesu rynkowego była cena. Obecnie, aby zdobyć zaufanie konsumentów w kraju i za granicą, musimy zwracać uwagę także na inne aspekty – takie jak m.in. zrównoważone stosowanie antybiotykoterapii w chowie drobiu. Dodatkowo w społeczeństwie nadal pokutują mity o rzekomej obecności antybiotyków w mięsie drobiowym. Dlatego z jednej strony musimy edukować konsumentów, z drugiej dążyć wraz z hodowcami do ograniczania stosowania tego rodzaju substancji w chowie – mówił Piotr Kulikowski, Prezes KRD-IG.

Konferencje z cyklu „Zarządzanie rozważnym stosowaniem środków przeciwdrobnoustrojowych  w zrównoważonej produkcji drobiarskiej” promują wprowadzanie do krajowej praktyki drobiarskiej założeń opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) w ramach filozofii: „JEDEN ŚWIAT – JEDNA MEDYCYNA – JEDNO ZDROWIE”. Koncepcja „Jedno Zdrowie” (One Health) odnosi się do ochrony zdrowia człowieka przy współdziałaniu ochrony zdrowia zwierząt i uwzględnianiu wpływów środowiska na ludzi i zwierzęta. Bardzo ważnym problemem w kontekście koncepcji „Jedno Zdrowie” jest antybiotykooporność bakterii groźnych dla zdrowia człowieka. W perspektywie najbliższych lat będzie ona stanowić coraz poważniejsze wyzwanie dla medycyny.

Głównym celem spotkania było przedstawienie praktycznych alternatyw dla stosowania antybiotyków  w produkcji drobiarskiej. Doświadczenia europejskie wskazują, że stosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych może być ograniczone np. dzięki skutecznej bioasekuracji, profilaktyce czy szczepieniom. Należy dążyć do opracowania skutecznych programów zarządzania zdrowiem stad drobiu, zmniejszających do minimum potrzebę stosowania antybiotyków – zaznaczał prof. dr hab. Piotr Szeleszczuk z Zakładu Chorób Ptaków SGGW, kierujący komitetem organizacyjnym konferencji.

Jako możliwe alternatywy dla antybiotyków specjaliści wskazują zarówno te w postaci preparatów komercyjnych jak i rozwiązań ogólnych, np. zabezpieczeń fermy, kupna odpowiedniej jakości piskląt czy paszy.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl