120. ognisko ASF wykryto w gospodarstwie w gminie Sawin, w którym utrzymywano dwie świnie; 121. ognisko - w gminie Dorohusk, gdzie hodowano 1120 świń; 122. ognisko - w gminie Jabłoń, było w nim dziewięć świń, zaś 123. także w gminie Dorohusk, gdzie utrzymywano 28 świń.

Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ogniska ASF wykryto na obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

W tym roku ASF u świń ujawniono w 19 ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk tej choroby u świń. Wykryto ją w Polsce w lutym 2014 r. Występuje w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Ponadto do 10 czerwca wykryto 2264 przypadki ASF u dzików. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl