Minister rolnictwa komentuje zniesienie ograniczeń w imporcie wieprzowiny do USA
- Autor: PAP
- Data: 26-10-2018, 08:14

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało popołudniu w czwartek, że Departament Rolnictwa USA znosi ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny z 16 zakładów, które mają uprawnienia do eksportu na tamten rynek.
Jak informuje resort rolnictwa, natomiast w przypadku trzech zakładów, z których dostawy kwestionowały USA, nadal obowiązują ograniczenia. Możliwy jest z nich jednak eksport produktów przetworzonych termicznie.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Szef resortu rolnictwa powiedział, strona polska nie kwestionowała tej decyzji, gdyż przede wszystkim chodziło o to, "by nie było odpowiedzialności zbiorowej". Uważam, że to jest dobre rozwiązanie - dodał. W celu przywrócenia z tych zakładów eksportu mięsa będą prowadzone dalsze rozmowy.
Amerykanie mieli zastrzeżenia początkowo do dwóch, a ostatecznie do trzech zakładów posiadających uprawnienia do eksportu na tamtejszy rynek, które znajdują się - zgodnie z decyzją KE o regionalizacji - w strefach wolnych od ASF, ale wokół są strefy z ograniczeniami (Sokołów, Ełk, Łuków).
Minister zaznaczył, że tak szybkie rozwiązanie problemu importu mięsa było możliwe, dzięki zaangażowaniu wielu osób, m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która rozmawiała z ambasadą USA w Warszawie, ambasadora Polski w Waszyngtonie, Inspekcji Weterynaryjnej, która szybko przekazywała niezbędne informacje i dokumenty. "To pokazuje, że w takich sprawach trzeba działać natychmiast, zdecydowanie i szybko" - podkreślił minister.
Ardanowski poinformował, że w czwartek odbył rozmowę z unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem. "Zwróciłem komisarzowi uwagę, że jest problem, bo wiele krajów nie rozumie, na czym polega regionalizacja eksportu" związana z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dla Polski wyjaśnienie tych kwestii jest bardzo istotne - podkreślił minister.
Dotyczy to też Stanów Zjednoczonych, gdyż Amerykanie mówiąc o imporcie mięsa z Polski zwracali uwagę głównie na kwestie regionalizacji. Ale to niezrozumienie występuje także w innych krajach pozaunijnych. M.in. Chiny nie uznają regionalizacji.
Ardanowski zaznaczył, że Andriukaitis, od momentu wprowadzanie przez USA ograniczeń w imporcie mięsa z Polski, zadeklarował, że włączy się w rozmowy, by wyjaśnić wątpliwości strony amerykańskiej. Teraz też zapewnił, że jest gotów uczestniczyć w rozmowach.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności
-
Ardanowski: w sytuacji wojny potrzebny jest interwencjonizm państwowy
-
Ardanowski przestrzega przed drożyzną
-
Wieprzowina. Ważna umowa z Chinami uzdrowi sytuację na rynku UE?
-
Ardanowski: jest potrzeba zwiększenia eksportu polskiej żywności poza UE
-
Ardanowski: nie powinniśmy zmniejszać produkcji rolno-spożywczej
-
Ardanowski: organizacje rolnicze chcą obowiązkowych ubezpieczeń upraw
-
Ardanowski: Oczekujemy zmiany systemu ubezpieczeń w rolnictwie
-
Ardanowski za obowiązkowym ubezpieczeniem wszystkich upraw
-
Ardanowski o cenach nawozów: Ruchy ze strony rządu są niezbędne!
komentarze (0)