Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Minister Rolnictwa: Populacja dzików musi być zmniejszona

  • Autor: PAP
  • Data: 04-01-2019, 18:22
Jeżeli nie dokonamy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, to choroba nie zostanie opanowana - powiedział w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister Rolnictwa: Populacja dzików musi być zmniejszona
Jan Krzysztof Ardanowski, fot. mrirw

Minister odpowiadając na pytanie dziennikarzy w sprawie odstrzału dzików powiedział, że nie wie ile zwierząt zostanie odstrzelonych. Jak zauważył, nie ma rzetelnych danych co do populacji dzików, różne szacunki mówią, że w Polsce jest ich od 200 do ponad 500 tys.

"Nie wiem ile ich jest, nie wierzę tym liczeniom, które się odbywają w Polsce" - powiedział minister.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Ardanowski uważa, że jeżeli nie dokona się depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, z takim pasem na zachód od tych terenów, który byłby pasem ochronnym przed przeniesieniem się choroby przez dziki, nie uda się opanować choroby. Dodał, że wirus ASF jest przechowywany w organizmach chorych i padłych dzików.

Zdaniem Ardanowskiego, sama bioasekuracja gospodarstw nie wystarcza, konieczne jest także eliminowanie wirusa z przyrody.

Wystąpiłem do ministra środowiska o ograniczenie ilości dzików - zaznaczył minister. "Napotyka to na duży opór samych myśliwych, ale wielu - jak sadzę - obrońców przyrody uważa, że ta depopulacja dzików może zagrozić całej populacji w Polsce". Zdaniem ministra, jest to "nieuprawniona obawa", ponieważ ilość dzików jest na tyle duża, że odtworzenie populacji byłoby szybkie.

Poinformował, że obecnie naturalną barierą przed przemieszczaniem się dzików jest autostrada A1, na której są zamknięte przejścia nad autostradą. Jak mówił słyszał jednak o przypadkach otwierania bram w nocy, a "czynią to ludzi w trosce o przyrodę". Jeżeli by to było prawdą, to jest to "rzecz niewyobrażalnej głupoty" - ocenił minister.

Największa koncentracja pogłowia trzody jest w woj. wielkopolskim - ok. 35 proc. pogłowia oraz w woj. mazowieckim i kujawsko - pomorskim (nieco po ponad 10 proc. pogłowia).

Podkreślił, że jest wdzięczny ministrowi środowiska w zakresie zapowiedzi skoordynowanej dużej akcji Polskiego Związku Łowieckiego w zakresie odstrzału. Według szefa resortu rolnictwa, jest to ostatni moment, żeby to uczynić, bo teraz nie ma śniegu, kukurydzy na polach i dziki jest łatwo namierzyć.

"To nie mogą być polowania indywidualne, które powodują, że dziki rozpierzchają się na inne tereny, a polowania zbiorcze, które mogą doprowadzić do skutecznego odstrzału tych zwierząt, które powodują roznoszenie się wirusa ASF.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!