Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

MRiRW wciąż przeciwne odszkodowaniom dla producentów jaj

  • Autor: KIPDiP/portalspozywczy.pl
  • Data: 25-01-2019, 14:22
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przyjęło uwag Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz w sprawie problemów ekonomicznych hodowców stad niosek na jaja konsumpcyjne w przypadku uznania stada za zakażone.
MRiRW wciąż przeciwne odszkodowaniom dla producentów jaj
fot. shutterstock

MRiRW opublikowało raport z konsultacji publicznych i opiniowania projektów rozporządzeń w sprawie wprowadzenia „Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus” na lata 2019 i 2020 oraz „Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków rzeźnych” na lata 2019 – 2021.

Uwagi do projektu rozporządzenia zgłosiła Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Uwagi ogólne dotyczyły problemów ekonomicznych hodowców stad niosek na jaja konsumpcyjne w przypadku uznania stada za zakażone, przy braku wypłacania odszkodowania oraz w uwadze szczegółowej wskazano na uciążliwość związaną z pobieraniem próbek przez powiatowego lekarza weterynarii we wszystkich stadach w gospodarstwie, w trakcie kontroli urzędowej, i związanych z tym utrudnień w funkcjonowaniu fermy.

MRiRW uzasadnia odmowę przyjęcia uwag przepisami rozporządzenia (WE) nr 2160/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie zwalczania salmonelli i innych określonych odzwierzęcych czynników chorobotwórczych przenoszonych przez żywność. 

- Nie wskazują one likwidacji stad zakażonych oraz unieszkodliwiania jaj pochodzących z takich stad jako obligatoryjnych środków zwalczania salmonellozy w stadach kur niosek. W związku z powyższym kury mogą być, zgodnie z decyzją ich właściciela, poddane ubojowi lub utrzymywane do końca cyklu produkcyjnego, a jaja konsumpcyjne mogą zostać poddane obróbce cieplnej a następnie wprowadzone na rynek. Wprowadzona od 2018 r. zmiana, polegająca na rezygnacji z nakazu uboju lub zabicia kur niosek zakażonych serotypami Salmonella objętymi programem, oznacza w konsekwencji, że od 2018 r. nie są przyznawane odszkodowania za kury nioski i jaja konsumpcyjne. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia publicznego jaja ze stad zakażonych są natomiast przekazywane bezpośrednio do zakładu wytwarzającego produkty jajeczne albo poddawane unieszkodliwianiu  - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!