MRiRW wprowadziło zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji
- Autor: PAP
- Data: 17-07-2017, 19:19
Od piątku (15 bm.) obowiązuje "Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2018 - poinformował w poniedziałek w komunikacie resort rolnictwa. Dotyczy on gospodarstw z terenów objętych zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń z województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego; obejmuje kilkadziesiąt powiatów i gmin, wymienionych w rozporządzeniu ministra rolnictwa.
Przepisy nakazują, by rolnicy hodujący świnie systemie otwartym zabezpieczyli swoje gospodarstwo podwójnym ogrodzeniem, wysokim na co najmniej 1,5 m, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem. Rolnik będzie też musiał wdrożyć program monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzać okresowe zabiegi dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku), prowadzić rejestr środków transportu do przewozu świń.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Rolnik musi przetrzymywać świnie w zamkniętych pomieszczeniach; ponadto, musi zabezpieczyć chlewnie tak, aby nie miały do niej dostępu zwierzęta domowe, np. psy czy koty; świnie nie mogą przebywać z innymi zwierzętami kopytnymi - chodzi np. o konie, krowy.
Musi być też przestrzegana zasada, że osoby mające kontakt ze świniami w danym gospodarstwie, nie mogą mieć własnych świń poza tym gospodarstwem; nie mogą też zajmować się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach. Do budynków, gdzie znajdują się świnie, nie mogą wchodzić osoby postronne, a obsługa chlewni musi używać odzieży ochronnej oraz specjalnego obuwia.
Hodowca świń będzie musiał mieć plan bioasekuracji, zawierający m.in. rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie, program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami itp.
"Termin na dostosowanie gospodarstw do ww. wymagań bioasekuracji upływa 14 sierpnia 2017 r. z wyłączeniem obowiązku zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa - który powinien być spełniony do 31 grudnia 2017 r." - czytamy w komunikacie.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Refundacja wydatków na bioasekurację. Do kiedy można składać wnioski?
-
Rząd uruchomi państwowe zakłady mięsne? Mają pomóc w walce z ASF
-
Jest drugie ognisko ASF w 2022. Znów w Wielkopolsce
-
Hodowcy świń. Co z refundacją wydatków na bioasekurację?
-
50 ognisk ASF w ciągu dwóch tygodni
-
Hodowcy świń będą mogli odzyskać połowę wydatków na bioasekurację
-
Ministerstwo okresliło warunki wsparcia dla konopii
-
W 2022 roku bez ogniska ASF u świń. Pomógł odstrzał dzików?
-
Od początku roku 1000 ognisk ASF dzików
-
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin
komentarze (1)
niech się rolnicy ubezpieczają na własny koszt a nie wkładają rękę znowu po rekompensaty do kieszeni innych podatników!
Odpowiedz