Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Nieznaczny wzrost eksportu drobiu z UE

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 06-02-2013, 12:04
Według danych Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do listopada 2012 r. dodatnie saldo UE w handlu drobiem z krajami trzecimi wzrosło w skali roku o 3,5 proc. do 477,3 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA.
Nieznaczny wzrost eksportu drobiu z UE

Poza ugrupowanie sprzedano 1,238 mln ton żywca, mięsa, podrobow i przetworow drobiu - jedynie o 1,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W strukturze towarowej wolumenu sprzedaży dominowały produkty z kurcząt (84 proc.), ktorych wywoz zwiększył się w ciągu roku o 1,3 proc. Największa dynamika wzrostu eksportu w skali roku wystąpiła jednak w przypadku mięsa z gęsi (+23 proc.) i kaczek (+12 proc.). Wyższe niż przed rokiem były rownież wysyłki mięsa indykow (+2 proc.) oraz żywca drobiu (+9 proc.).

Największe ilości produktow drobiowych do krajow trzecich wysłały Francja, Holandia, Niemcy, Belgia i Polska. Udział Polski w eksporcie unijnym wyniosł 7 proc., a w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 5,6 proc.

W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mrożone elementy kurcząt (65 proc.). W ubiegłym roku utrwaliły się zmiany struktury geograficznej sprzedaży drobiu z UE. Zmniejszyły się wysyłki do państw azjatyckich m.in. do Hongkongu (-35 proc.), Wietnamu (-32 proc.) i Chin (-29 proc.), a także do głownego odbiorcy - Arabii Saudyjskiej (-2 proc.), na korzyść państw afrykańskich.

Największy przyrost wywozu zanotowano w stosunku do RPA, ktora zakupiła o ponad połowę więcej unijnego drobiu niż przed rokiem. Wzrosły rownież wysyłki do Beninu (+12 proc.), na Ukrainę (+33 proc.) i do Zjednoczonych Emiratow Arabskich (+3 proc.). Eksport do Rosji zmniejszył się o 1,2 proc. Spadek eksportu z Francji, głownie do Arabii Saudyjskiej, jest wynikiem bankructwa francuskiej firmy Doux, głownego dostawcy mrożonych, całych tuszek brojlerow na ten rynek.

Import sektora drobiu z krajow trzecich do UE w ciągu 11 miesięcy ub. r. wyniosł 760,5 tys. ton i był o 0,1 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2011 r. W ciągu roku zwiększyły się dostawy do UE wszystkich produktow z wyjątkiem mięsa i przetworow z kurcząt (-1,5 proc.), ktorych udział w strukturze ogołu zakupow był największy (87 proc.). Pozycję największego dostawcy drobiu do UE utrzymała Brazylia, jednak import z tego kraju zmalał w ciągu roku o ok. 6 proc. Wzrosł natomiast o 15 proc. przywoz z Tajlandii, głownie ze względu na zezwolenie na import surowego mięsa kurcząt z tego kraju od 1 lipca 2012 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!