Wyniki kontroli NIK zawarte w opublikowanym 8 marca raporcie wskazują, że antybiotyki stosowało je aż 70 proc. hodowców zwierząt z woj. lubuskiego objętych monitoringiem wody i pasz. W hodowlach indyków i kurcząt rzeźnych odsetek ten był jeszcze wyższy i przekraczał 80 proc. W każdym zbadanym wypadku użycie antybiotyków było uzasadniane względami leczniczymi. W ocenie NIK luki w nadzorze nad tym rynkiem są tak poważne, że urzędowy obraz może nie odpowiadać rzeczywistości. (czytaj więcej)
Niektóre tezy raportu spotkały się z krytyką ze strony Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej (czytaj więcej) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (czytaj więcej).
21 marca KRD-IG oraz NIK na wspólnej konferencji prasowej przyjęły następujące konkluzje:
Kontrola NIK dotyczyła oceny prawidłowości i skuteczności sprawowania nadzoru nad wykorzystaniem antybiotyków w produkcji zwierzęcej przez lubuskie organy Inspekcji Weterynaryjnej i Inspekcji Sanitarnej. Kontrolą nie byli objęci producenci produktów pochodzenia zwierzęcego.
Wyniki kontroli NIK nie potwierdzają doniesień medialnych o powszechnym naruszaniu przez producentów obowiązujących przepisów dotyczących stosowania antybiotyków oraz o wprowadzaniu do obrotu produktów pochodzenia zwierzęcego zawierających antybiotyki.
NIK przyznaje, że branża drobiarska jest jedną z kluczowych gałęzi przemysłu rolno-spożywczego, a jej rozwój wymaga stałego monitorowania i podnoszenia jakości oferowanych produktów. Prezentowanym w raporcie NIK informacjom o wzroście sprzedaży w Polsce antybiotyków weterynaryjnych towarzyszył równolegle dynamiczny przyrost produkcji zwierzęcej, w tym w szczególności drobiu.
NIK zauważa, że sprzedaż weterynaryjnych leków przeciwbakteryjnych w przeliczeniu na populację zwierząt produkcyjnych (mg/PCU) na przestrzeni ostatnich lat nie wykazywała tendencji wzrostowych.
W ocenie Stron jednym z kluczowych elementów dla zapewnienia konsumentom bezpiecznych produktów pochodzenia zwierzęcego jest sprawnie i skutecznie działający nadzór właściwych instytucji państwowych nad obrotem i stosowaniem produktów leczniczych weterynaryjnych.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

komentarze (1)
Cieszę się że NIK zweryfikowal swoje stanowisko. Antybiotyków jest dużo ale mieszczą się w normach. A jak będzie za dużo to zmieni się normy. Pozdrawiam i smacznego
Odpowiedz