Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Nowy Kodeks Urbanistyczno–Budowlany pomoże branży drobiarskiej?

  • Autor: KIPDiP
  • Data: 10-07-2017, 12:17
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych, pracuje nad ostatecznym kształtem nowego Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanego. Obecnie odbywa się drugi etap prac, tj. nad przepisami wprowadzającymi kodeks. Do końca roku kodeks ma trafić pod obrady rządu.
Nowy Kodeks Urbanistyczno–Budowlany pomoże branży drobiarskiej?
fot. shutterstock

Blokowanie nowych inwestycji w produkcji zwierzęcej i problemy związane z rozbudową istniejących są głównie spowodowane protestami lokalnych mieszkańców oraz niejasnymi procedurami uzyskiwania pozwoleń na etapie gmin. 

W opinii przedstawicieli tego resortu, nowy kodeks wydaje się być słusznym  krokiem do chociaż częściowego rozwiązania problemów producentów inwestujących w rozwój produkcji zwierzęcej, w tym zmiany przepisów dotyczących pozwoleń na budowę obiektów inwentarskich.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz do korzystnych zmian w kodeksie zalicza sprecyzowanie przepisów wprowadzających obowiązek tworzenia i rozgraniczania przez gminy stref: mieszkalnych i przeznaczonych do intensywnej produkcji rolnej. O lokalizacji tych stref będzie decydować gmina z udziałem lokalnej społeczności, w procedurze tworzenia studium, które będzie miało charakter wiążący. Zakłada się, że studium będzie chronić istniejący stan zabudowy, czyli jeśli już istnieje ferma, to nie będzie można w jej pobliżu zaplanować zabudowy mieszkaniowej.

W obecnym systemie prawnym obiekty inwentarskie powstają w ramach  miejscowego planu  zagospodarowania przestrzennego, a gdy go nie ma, to na podstawie wydawanej decyzji o warunkach zabudowy. Obie formy często budzą konflikty, bowiem plany miejscowe bywają nieprecyzyjne, co powoduje zabudowę produkcyjną obok stref mieszkalnych, a decyzje o warunkach zabudowy są wstrzymywane przez protesty lokalnych mieszkańców, szczególnie w przypadkach inwestycji mogących znacząco oddziaływać  na środowisko.

W ramach debat nad końcową wersją kodeksu podkreślane jest znaczenie ustalenia precyzyjnych planów zagospodarowania przestrzennego. O nieefektywnym systemie planowania przestrzennego świadczy blokowanie inwestycji na etapie pozwolenia budowlanego, natomiast ewentualny spór powinien mieć miejsce na etapie tworzenia polityki przestrzennej w gminie, aby z góry określić jaka zabudowa może być przeprowadzona dla danej nieruchomości na terenie gminy. Czy może w danym miejscu powstać budynek inwentarski czy też nie.

Kodeks ma również ograniczyć zabudowę siedliskową na terenach rolniczych, która w wielu przypadkach w ostateczności okazuje się zabudową letniskową czy mieszkalną domków jednorodzinnych.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!